ABD ve Çin askeri işbirliği anlaşması imzaladı

ABD ve Çin, Kore yarımadası krizi ve iki ülke arasında süren çeşitli sorunlarda 'yanlış hesaplamalar' yapılması ihtimalini azaltmak üzere askeri iletişim hattını iyileştirmek adına bir anlaşma imzaladı.
Dış Haberler
Çarşamba, 16 Ağustos 2017 13:26

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Pekin'de Çin Genelkurmay Başkanı Fang Fınghui ile bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlığı devralmasından bu yana askeri alanda en yüksek düzeyde yapılan bu ziyarette, iki ordu arasında yeni bir iletişim mekanizması kurulması için bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmanın krizi hafifletmek için tasarlandığı belirtilirken, Pentagon'un üst düzey liderliği ile Çin ordusu arasında "doğrudan iletişim" kanalı sağlanacak.

Pentagon tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kanal,  "yanlış hesaplama riskini azaltmak için'' iletişim kurulmasını sağlayacak.

Pentagon yetkililerinin açıklamasında, "Bu iletişim, bölge ve dünya artık nükleer silahlı bir Kuzey Kore tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için çok önemlidir" ifadeleri yer aldı.

Ayrıca iki genelkurmay başkanı, Tayvan, Güney Çin Denizi, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması ve ortak çıkarlarını ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulundu.

Yeni anlaşma, iki ülke arasındaki mevcut gerginliğin askeri bir çatışmaya dönüşmediğini gösteriyor.