ABD Suriyeli 'muhalifleri' silahlandırmayı sürdürüyor: 2.2 milyar dolarlık silah programı ortaya çıktı

Suriyeli "muhaliflerin" ABD tarafından silahlandırılmasının sürdüğü, Pentagon'un 2.2 milyar dolar değerinde silah anlaşması yaptığı ortaya çıktı.
Dış Haberler
Perşembe, 14 Eylül 2017 12:54

Organize Suç ve Yolsuzluk Habercilik Projesi (OCCRP) ve Balkan Araştırmacı Habercilik Ağı (BIRN) tarafından yayımlanan bir rapor, ABD'nin Birleşmiş Milletler Silah Ticareti Anlaşması'nı ihlal ederek Suriyeli "muhalifleri" silahlandırmayı sürdürdüğünü ortaya koydu.

Yayımlanan rapora göre Doğu Avrupa ve eski Sovyet ülkelerinde anlaşmalar yapan Pentagon, eski Sovyet silahlarını ve mühimmatını Suriye'ye aktarıyor. Söz konusu programın maliyetinin 2.2 milyar dolar olduğu bildiriliyor.

Bu programın Suriye'de sürdüğü bilinen "eğit-donat" programından ayrı olduğu belirtilirken, programın Eylül 2015'te başladığı ve o zamandan beri 700 milyon dolar harcandığı kaydediliyor. Programa 2017 ve 2018'de ayrılan bütçenin 584 milyon dolar olduğu, 2022'ye kadarsa 900 milyon doların üzeride harcamanın daha yapılacağı aktarılıyor.

Yapılan araştırmaya göre Pentagon mühimmatı Özel Operasyon Komutası (SOCOM) ve Picatinny Cephaneliği olmak üzere 2 kanaldan alıyor. Sonrasında silah ve mühimmat hava ve denizden Avrupa'ya ordan da Türkiye, Ürdün ve Kuveyt'e götürülüyor. Buralara getirilen silah ve mühimmat ABD müttefiki Suriyeli "muhaliflere" veriliyor.

Verilen silahlara havan topları, AK-47 silahlar, ağır makineli silahlar, RPG'ler ve çeşitli mühimmatın dahil olduğu kaydediliyor. ABD müttefiklerine verilen silahların, kolayca El Kaide ve IŞİD'in eline geçtiği biliniyor.