ABD Musul saldırısını neden deşifre etti?

ABD, IŞİD'e karşı büyük bir saldırı hazırlığında olduklarını açıklamış ve Musul'un nasıl geri alanacağına dair planı ayrıntılarıyla basına anlatmıştı. Gizli olması gereken planın neden bu kadar ayrıntılı açıklandığı tartışılırken, ABD plandan vazgeçtiklerini açıkladı.
Dış Haberler
Pazartesi, 02 Mart 2015 14:57

ABD Genelkurmaylığı, ABD ve Irak ordusunun Musul'u IŞİD'den nasıl geri alacaklarına dair planı ayrıntılı olarak basınla paylamıştı. Gelecek Bahar aylarında başlaması planlanan saldırı ile IŞİD'in Irak'taki varlığına büyük darbe vurulacağı söyleniyordu, ancak planın bu kadar detaylı açıklanması büyük tepkiye sebep olmuştu. Bunun neden yapıldığı anlaşılamazken, ABD'nin IŞİD'in gözünü korkutmak istediği ve bu sebeple planı gizli tutmadığı gibi iddialar dolaşıyordu.

Washington Post'ta çıkan bir makalede, ABD'nin "deşifre" ile verdiği mesajın alıcısının IŞİD değil, koalisyon partnerleri ve Irak ordusu olabileceğine vurgu yapıldı. Irak ordusunun, Irak'ın kuzeyinden önce güneyini kurtarmak isteyebileceğine dikkat çeken Post, ABD'nin planı açıklamasıyla birlikte bir emrivaki yapmayı denemiş olabileceğini savundu.

Çeşitli yetkililerin gösterdiği tepkilerin ve ABD Başkanı'na planı bu şekilde açıklamanın hem planın geleceğine hem de operasyonu yapacak insanların hayatına mal olabileceğine dair yazdıkları mektubun ardından, ABD planın iptal edildiğini açıkladı. Sebep olarak ise "Irak ordusunun hazır olmaması" gösterildi.