ABD Merkez Kuvvetler Komutanı'ndan Körfez ülkelerine 'İran'a karşı birleşme' çağrısı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Körfez ülkelerine 'anlaşmazlıklarını bir kenara bırakma' ve İran'a karşı birleşme çağrısında bulundu
Çarşamba, 12 Eylül 2018 19:24

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Kuveyt'te gerçekleştirilen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ile Mısır ve Ürdün Genelkurmay Başkanlarının bir araya geldiği toplantıdaki konuşmasında, Körfez ülkelerine "anlaşmazlıklarını bir kenara bırakma", "İran'ın istikrarı bozma tehditlerine" ve "şiddet yanlısı radikal örgütlere" karşı birleşme çağrısı yaptı.

Votel, "ortak milli güvenlik çıkarları için güçleri birleştirmek ve arttırmak gerektiğini" savunarak, "Müttefiklerimize aykırı düşen herhangi bir yol ya da kararla hareket etmememiz gerekir" ifadelerini kullandı.

Votel, "Sorunları belirledikten sonra köklü çözümler bulmaya çalışmalıyız. ABD'de ve dünyadaki değişimler bizim daha fazla yakınlaşmamızı gerektiriyor." ifadelerine yer verdi.

KATAR'IN KRİZ SONRASI KATILDIĞI İLK TOPLANTI

KİK ülkeleri ile Mısır ve Ürdün Genelkurmay Başkanları, iki gün önce yapılan geniş kapsamlı askeri toplantının ardından bugün Kuveyt'te yeniden bir araya geldi. Toplantıya ABD Merkez Komutanlığı'ndan yetkililer de katılıyor.

Katar'ın da aralarında bulunduğu aynı ülkelerin genelkurmay başkanları, ortak savunma ve askeri iş birliğini güçlendirme yollarını görüşmek üzere iki gün önce de Kuveyt'te toplanmıştı.

Söz konusu toplantı, 2017'de patlak veren Körfez krizinin ardından Katar'ın katıldığı ilk askeri toplantı olma özelliği taşıyordu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.