Yok öyle elini kolunu sallayarak çıkmak

ABD ülkeden ayrılan ziyaretçilerden parmak izi almaya başlıyor.
Cuma, 05 Haziran 2009 10:30

soL (DIŞ HABERLER) ABD'de daha önce havaalanı ve limanlarda yalnızca girişlerde yapılmakta olan parmak izi alma uygulaması, Haziran ayı itibari ile Detroit ve Atlanta eyaletlerinde çıkışlarda da yapılmaya başlanacak. Daha sonra bu uygulama ABD'ye ait tüm havaalanı ve limanlarda geçerli olacak.

Parmak izi alımı, biyometrik olarak bilinen kişi tanıma yöntemlerinden biri. ABD'li yetkililer bu yöntemin yabancıların kimlik bilgilerini doğrulamak için kullanıldığını belirtiyor.

ABD yabancılardan parmak izi almaya vize başvurusu ile başlıyor. Daha sonra ülkeye giriş aşamasında, vize alan kişi ile ülkeye girenin aynı olup olmadığını kontrol etme amacıyla yine parmak izi alınıyor. Yeni uygulama ile çıkışta da parmak izi alınarak ülkeden ayrılan yabancının kimliğinden emin olunması hedefleniyor.

ABD'nin uyguladığı güvenlik tedbirleri sınırları aşıyor. ABD yönetimi havayolu şirketlerini kullanarak yabancı ülkelerin havaalanlarında da arama yapılmasını sağlıyor. 2005 yılında ABD'ye gitmekte olan milletvekilleri İstanbul Atatürk Havaalanı'nda Amerikan Hükümeti tarafından görevlendirildiklerini söyleyen görevlilerce aranmıştı.

ABD, ülkelerini ziyaret edecek olan yabancıları ziyaretlerinden önce inceleme ve izlemeye alıyor. Son aşamada ise havayolu şirketleri ABD uçuşlarında yolcularla ilgili içerisinde kredi kartı ve telefon numarasının da bulunduğu 34 parça bilgiyi ABD güvenlik görevlilerine teslim ediyor.

ABD güvenlik görevlileri ülkelerine gelen "yabancı terör şüphelilerini" resmi olarak 7 gün gözaltında tutma hakkına sahip. Ancak Guantanamo gibi üsler kullanılarak bu yabancılar süresiz olarak cezaevlerinde tutulabiliyor.