YARSAV'dan Şahin'e çağrı

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in, 25 hakim ve savcıyı “faili meçhul araştırıyoruz” gerekçesiyle dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından, hala suskun kalmasını eleştirdi ve açıklama yapmaya çağırdı.
Çarşamba, 22 Nisan 2009 18:01

soL (HABER MERKEZİ) YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, Bakanlık müfettişlerinin, "suç hanesi boş, fail hanesi boş" 25 hakim ve savcıyı "faili meçhul araştırıyoruz" gerekçesiyle dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından, hala suskun kalmasını eleştirerek açıklama yapmaya çağırdı.

Eminağaoğlu, yaptığı açıklamada, "Her konuda açıklama yapan Adalet Bakanı'nın sadece bir örneğini kamuoyunun bilgisine sunduğumuz, suç hanesi boş, fail hanesi boş, sadece 25 telefonun sıralandığı ancak bu telefonların görevdeki yargıç ve savcılara ait olması ve üstelik adalet müfettişliği tarafından talep edilmesi üzerine, bir yargıç tarafından verildiği konusunda bilgi sahibi olmasına rağmen, suskunluğunu koruması anlaşılabilir değildir" dedi.

Adalet Bakanı'nın yönetmeliği değiştiriyoruz dememesi, çıkıp yargıç ve savcılardan özür dilememesini, yargıç ve savcıların tek meslek örgütü başkanının telefonları hakkında dinleme kararı alınması da gözetildiğinde, Adalet Bakanlığı'nın kasten 'yargıç güvencesini' ortadan kaldırdığının kanıtı olduğunu öne sörüne Eminağaoğlu, "70 milyonun izlenmesi de yargı kararıyla olmuştur. Bu kararların da dünyada örneği yoktur. Hukuktan yana tavır alan bir Adalet Bakanlığı olsaydı, bu kararları yargı denetimine taşımak için çaba sarfetmesi gerekirken, aksine davranış sergilenmesi, yargının güvencesiz bir ortamda çalıştığının çok açık örneğidir. Adalet Bakanlığının sergilediği bu davranışlar, benzer olayların ortaya çıkması durumunda, hukuksuz kararları verenlerin sonuna kadar korunacağı yolunda bir güvence vermek anlamındadır. Yargı artık yargıya bırakılmalıdır. Yok edilen yargıç güvencesi sağlanmalıdır. Adalet Bakanlığının sessizliği, kastın yoğunluğunun göstergesidir. Askeri dönemlerde karşılaşılmayan uygulamalar terk edilmelidir. Yargı tekrar temel hak ve özgürlükleri ihlal eden değil güvence olan konuma getirilmelidir. Bu konuda YARSAV faaliyetlerini kararlılıkla sürdürecektir" dedi.