Üniversiteliler oy kullanmak için ne yapmalı?

Üniversite öğrencilerinin 12 Haziran'daki seçimlerde üniversitelerinin bulunduğu illerde oy kullanabilmesi için gerekli işlemleri soL okurlarıyla paylaşıyoruz.
Perşembe, 17 Mart 2011 17:31

12 Haziran tarihinde birçok üniversitede final sınavlarının devam edecek olmasından dolayı 2 milyon üniversitelinin oy kullanamaması tehlikesi bir süredir tartışılıyor. TKP'li öğrencilerin 7 Mart tarihinde Yüksek Seçim Kurulu'na yaptığı başvuru ile aynı gün alınan karar doğrultusunda yutta kalan öğrencilerin de gerekli işlemleri yaparak üniversitelerinin bulunduğu illerde oy kullanabilmesinin önü açılmış oldu. (İlgili haberimiz için: Üniversitelilerin oy hakkı için başvuru sonuç verdi)

Yüksek Seçim Kurulu'nun 07.03.2011 tarihli 158 Sayılı kararı ile kabul edilen Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını Gösterir Genelge'nin 5. maddesinin d fıkrasında öğrencilerin öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oy kullanmaları için düzenleme yapıldı.

Oy kullanmak için gerekli işlemler
Bu düzenlemeye göre öğrencilerin öğrenim gördükleri yerleşim yerlerinde oy kullanma hakları bulunuyor.

Bu hakkın kullanılması ve öğrencilerin öğrenim gördükleri yerlerde oy kullanabilmesi için gerekli işlemler şöyle

1- Öğrencilerin öğrenim gördükleri okuldan o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları suretiyle adreslerini değiştirmelidirler.

2- Yurtta kalmayan, arkadaşlarının yanında veya geçici olarak öğrenim gördüğü yerde bir evde kalan fakat adresi ve seçmen kaydı memleket adresinde olan öğrenciler de kaldıkları kişilerle birlikte nüfus müdürlüklerine giderek adres değişikliği yapabilirler.

3- Adres değişikliklerinin 20 günlük süreden daha uzun bir süre sonra beyan edilmesi durumunda idari para cezası ile karşılaşılması durumu söz konusu olabilecektir.

4- Öğrenciler memleket adreslerini değiştirmek istemiyor veya nüfus müdürlüğü yurt adresini asıl adres olarak kabul etmiyor ise yurt adresi ikinci adres olarak nüfus müdürlüğünde kayıt ettirilir ve bu adres değişikliğine ilişkin evraklarla birlikte o adresin bağlı bulunduğu ilçe seçim kuruluna başvuru yapılıp seçmen kaydı bu adrese taşınır.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimlerinde oy kullanabilmek için Seçmen kaydının bulunması ve 12.06.1993 tarihinde ve daha önce doğmuş olma şartı bulunuyor.

Seçmen listeleri yarın askıya çıkıyor
Seçmen listeleri 18 Mart 2011 Cuma günü askıya çıkarılacak ve 31 Mart 2011 Perşembe günü saat 17:00'de askıdan indirilecek.

Son tarih 31 Mart
Adres değişiklikleri ile ilçe seçim kurullarına başvuru işlemlerinin en geç 31 Mart Perşembe gününe kadar tamamlanması gerekiyor. Ancak karşılaşılacak herhangi bir sorunun giderilebilmesi için bu işlemlerin son günlere bırakılmaması önemli.

TKP'li öğrenciler oy hakkının takipçisi
Üniversitelilerin oy kullanamamasının AKP zihniyetinin işine geleceğini belirten TKP'li öğrenciler, tüm Türkiye'deki üniversitelerde "Üniversiteli! Oy kullanmak için gerekenleri yaptın mı?" başlıklı bildirileri dağıtıyor. Bildiride oy kullanmak için yapılması gerekenler madde madde belirtiliyor.

ysk_afis.jpg

(soL - Haber Merkezi)