Tunceli Valisi zorda

Tunceli İl Özel İdaresi'nin deposunda, AKP'ye ait pankartların bulunması üzerine yeniden toplanan Yüksek Seçim Kurulu Tunceli Valisi Yaman hakkında, idari yönden disiplin soruşturması başlatılması için İçişleri Bakanlığı'na başvurma kararı aldı.
Perşembe, 05 Mart 2009 10:00

soL (HABER MERKEZİ) Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Çarşamba günü aldığı kararında, Valilikte AKP'ye ait pankart bulunması üzerine Tunceli Valisi Mustafa Yaman hakkında idari disiplin soruşturması başlatılması için İçişleri Bakanlığı'na başvurma kararı alındı.

Tunceli'deki "beyaz eşya" ve "mobilya" dağıtımlarına ilişkin kurulun daha önce verdiği "seçmenin oyunu etkilemeye yönelik" kararının hatırlatıldığı toplantıda, YSK, "Tunceli Valisi'nin, seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin kararlarını uygulamakta gösterdiği duyarsızlığın, idari disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifası isteği ile İçişleri Bakanlığına bildirilmesine karar verilmiştir" dedi.

YSK'nın bu kararının ardından İçişleri Bakanlığı'nın, Yaman hakkında soruşturması başlatması bekleniyor. Soruşturma açılırsa Yaman, geçici olarak görevden uzaklaştırılabilecek.
Soruşturma sonunda "uyarı" cezasından, "görevden alma" cezasına varana kadar yaptırım uygulanabilecek.

Kararda seçim rüşveti konusunda Tunceli Valisi Yaman doğrudan sorumlu ilan edilirken yargılamanın başlatılması için Yargıtay'ın kararı bekleniyor.

YSK, Tunceli'deki "beyaz eşya" dağıtımıyla ilgili olarak daha önce verdiği kararın ardından, sorumlular hakkında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda da bulunmuştu. YSK'nin dünkü kararının ardından Tunceli Başsavcılığı'nın "görevsizlik" kararı vererek, adli soruşturma dosyasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderebileceği belirtiliyor.

Valiler hakkında soruşturma yapılması ve dava açılması yetkisi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na ait. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayı Yargıtay'a gönderirse veya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı resen harekete geçerek soruşturma başlatırsa, Vali Yaman hakkında Yargıtay'da ceza davası da açılabilecek. Seçimlerin Temel Hükümleri Kanunu'na göre, "seçmenin oyunu etkileme" suçu bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngörüyor.