TRT Ankara Radyosu’nda yaşananlara ilişkin sorular cevapsız kaldı

CHP Kırklareli Milletvekili Dibek’in TRT Ankara Radyosu’nda Haber Sen’in tasfiye edilmek istenmesine karşı verdiği soru önergesine verilen baştan savma cevaplar, kadrolaşma faaliyetlerini yürütenlerin özgüvenini sergiledi.
Çarşamba, 05 Eylül 2012 14:28

TRT Ankara Radyosu Müdürü Arif Koyuncu‘nun Haber-Sen’i işyerinden tasfiye etme girişimleri nedeniyle CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a verdiği soru önergesi cevaplandı.

Arınç tarafından TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e iletilen sorulara verilen cevapların tatmin edici olmaktan uzak oluşu, hatta kimi soruların yanıtsız bırakılmış olması, kadrolaşma faaliyetlerini yürütenlerin sahip oldukları özgüveni sergiledi.

Mağdur edilen çalışanlara ilişkin sorular geçiştirildi
Önergeye verilen cevapta, sendika üyesi oldukları için yayınlarına son verilen TRT çalışanlarına ilişkin sorular görmezden gelindi. Haber-Sen Ankara 1 nolu Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Sadi Pirkoca ve Zeynep Geçer’in hazırladıkları programların yayınlarına son verilmesi ve Geçer’in görev yerinin iki kez değiştirilerek, eğitimi, bilgisi, birikimi ve deneyimi ile ilgisi olmayan bir işte görevlendirilmesinin gerekçelerinin istendiği sorulara herhangi bir cevap verilmedi.

Mağdur edilen çalışanların ve kaldırılan programların isimlerinin özel olarak belirtildiği önergede, görev değişikliklerine ilişkin soruların, “kurumsal ihtiyaçlarla görev değişiklikleri yapılabildiği”, “atamaların kariyer ve liyakat ilkeleri çerçevesinde, kurumsal ve genel mevzuat hükümlerine göre yapılmakta olduğu” türü kısa ve genel cevaplarla geçiştirildiği görüldü.

Çilingirle girilen oda hala boş
Önergede yer alan “Haber-Sen’in kullandığı temsilcilik odasından üç kat daha büyük bir sanatçı dinlenme odası varken “sanatçı dinlenme odası” yapılacağı iddiasıyla boşaltılmak istenmesinin gerekçesi nedir” sorusuna verilen cevapta ise gerekçeye değinilmeyip sadece sendikaya başka bir oda verildiği belirtilmekte. Öte yandan Ankara Radyosu Müdürü Koyuncu’nun talimatıyla sendika üyelerinden habersiz biçimde çilingirle girilip boşaltılan odanın hala boş tutulmakta oluşu dikkat çekiyor.

(soL - Haber Merkezi)