Temmuz ortasına kadar boykot!

Almanya’da yüzbinleri bulan öğrenci eylemleri devam ederken, birçok şehirde bankalar işgal edildi ve bankalara eğitimden daha fazla bütçe ayrılması protesto edildi.
Pazar, 21 Haziran 2009 10:30

soL (DIŞ HABERLER) 17 Haziran'dan beri Almanya'nın 50 kentinde sokağa çıkan öğrencilerin gösterileri devam ediyor. Üniversite harçlarının kaldırılması, eşit ve adil eğitim talebi için yapılan gösterilere 270 binden fazla öğrenci katıldı.
Hafta başından beri gösteriler Çarşamba günü de Heidelberg Üniversitesi'ndeki işgal eylemiyle desteklendi. Üniversitede 150 kadar öğrencinin sürdürdüğü rektörlük binası işgali dün polisin müdahalesiyle son buldu. Öğrenci temsilcilerinin bildirdiğine göre işgal çatışmasız olarak sona erdirildi.
Banka işgal edildi"Bankalara değil eğitime bütçe" sloganıyla eylemlerine devam eden öğrenciler Perşembe günü Hamburg'da 9, Freiburg'da ise 3 bankayı işgal etti. Berlin'deki öğrenci birliği sorumlusu Martin Schmalzbauer de bankalara aktarılan kaynağa dikkat çekerek "Yüksekokulların tüm bütçesi sadece 18 milyar euro iken, Hypo Real Estate'in varlığı 102 milyar euro" dedi. Berlin'de de Deutsche Bank şubelerinden biri 1000 kadar öğrenci tarafından işgal edildi.
Araştırma görevlileri de eylemdeProtesto eylemlerine özellikle genç öğrenciler, genç araştırma görevlilerinin ve göçmen kökenlilerin daha kitlesel katılması dikkat çekti.
Öğrenciler eylemlerinin devamına dair dün bir toplantı gerçekleştirdi ve aktivistlerin eylemleri ve işgalleri dönem sonu olan Temmuz ortasına kadar sürdürmeyi istedikleri bildirildi. Öğrenciler ayrıca eylemlerine destek vermeleri için sendikaların nasıl harekete geçirebileceğine dair de tartıştılar. Çocuk yuvalarında da grev varBu arada çocuk yuvalarındaki grevler de genişleyerek sürüyor. Ülke genelinde belediyelere ait yuva ve sosyal hizmet sektöründe çalışan 20 bin eğitmen için sendikalar daha fazla ücret ve sağlığı koruyucu önlemlerin dahil edilmesini talep ediyor. Federal Hükümet ise bu talepleri ekonomik krizi neden göstererek reddediyor.