Tayyip'e "tanıtım fonu"ndan para verebilir!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışının, Türkiye turizmi açısından milyarlarca dolarla dahi becerilemeyecek bir reklama dönüştüğünü söyleyerek, "bu iş turizme yaradı, İsrail'le ilişkilerimize de bir şey olmaz" dedi.
Cumartesi, 07 Mart 2009 10:00

sol (HABER MERKEZİ) Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Muğla ve ilçelerindeki AKP seçim bürolarının açılışına katılmak ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak için geldiği Bodrum'da, bakanlığının turizme yönelik çalışmalarının sorulması üzerine yaptığı açıklamada, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan&acuteın Davos&acutetaki çıkışı ile milyarlarca dolar versek yapamayacağız bir tanıtım yaptık" diyerek Başbakan'ın "hakkını teslim etti".

Günay, "bu yıl Ortadoğu ülkelerinde tanıtımı artırıp oradan turist çekmeyi beklerken, Başbakan'ın ani Davos çıkışı, İsrail dahil birçok Ortadoğu ülkesinde Türkiye'ye sempati duyulmasını sağladı. Milyarlarca dolar versek yapamayacağız tanıtımı yaptık. İsrailliler önce tepki gösterse de bunun insani bir çıkış olduğunu sonradan anladılar ve turizmde işler yoluna girdi" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta yaptığı çıkışı saniye saniye izlediğini belirten Ertuğrul Günay, "önce 'eyvah' dedim... Ardından yurtiçi ve yurtdışından gelen tepkileri almaya başlayınca, olayların gelişimini izleyince, başbakanın çıkışının ne kadar doğru olduğunu anladım. Davos çıkışı tamamen insani duygularla yapılan bir çıkıştı. Başbakan Davos ile Ortadoğu'da efsane haline geldi" diyerek, gelişmelere kendi sorumluluk alanının kazanımları açısından da nasıl yaklaştığını sergilemiş oldu.

"İsrail ile sorun yok"
Turizm alanında yeni açılımlar yapılmaya çalışıldığını ve Türkiye'ye turist çekmek için ekonomik krizin etkilemediği ülkelere yöneldiklerini söyleyen Günay, İsrail'den Türkiye'ye gelmesi beklenen turist sayısına ilişkin tahminleri konusunda, "ben ilginin devam edeceğine inanıyorum. En yakın, güvenli ve kaliteli destinasyon yine Türkiye. Bir daralma olsa bile sayı açısından 2008 ile benzer bir yıl olacağına inanıyorum. Kaldı ki, Türk halkı ve İsrail halkı arasında hiçbir sorun yok. Yönetimler arasında bir tartışma var. Türkiye haklı olarak İsrail'in devlet politikasını eleştirdi. Bu krizi aşarız diye tahmin ediyorum" dedi.

Devamındaki "onların (İsraillilerin) eksilteceği sayının başka bir coğrafyanın insanları tarafından kapatılacağına da inanıyorum" sözleriyle ise, Erdoğan'ın Davos çıkışı ile Türkiye'ye sempatinin arttığını düşündüğü diğer Ortadoğu ülkelerini kastetti.

Günay'dan "last minüt" haberler
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AKP iktidara geldiğinde, 2002 yılı sonu itibariyle Türkiye'ye gelen turist sayısının 12 milyon civarında olduğunu belirterek, "bu yıl 26 milyonu aştık. Bu inanılmaz bir başarının işaretidir. Bunu sürekli kılmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

2008'e oranla bu yılın ilk iki ayında ve rezervasyonlarda ekonomik kriz nedeniyle duraksama yaşandığını belirten Günay "minüt"lü açıklamalarına devam ederek, "şu anda erken rezervasyonlarda bir gerileme görülüyorsa da, Haziran ayından itibaren 'last minute' (son dakika) turları ile ilk aylarda yaşanan açığı mutlaka kapatacağımızı düşünüyorum. Geçen yıl dünya ortalamasının üzerinde turist artışı sağlayan ülkeyiz, bu yıl da aynı artışı sağlayacağımıza inanıyorum. 2008'de 26 milyon turisti hedeflemiştik o rakamı aştık. Tanıtımlarda ve uzun vadeli turizm stratejilerini hayata geçirmede başarı yakaladık" dedi. Günay, Erdoğan "sempatisi"ne karşın duraksyan rezervasyonların nedenini açıklamadı.

Ertuğrul Günay, iç turizme yönelik planlarından da bahsettiği konuşmasında, turizmcilerin turizmin 12 aya yayılması talepleri doğrultusunda bir dizi çalışma yaptıklarını belirterek, "turizmcilerden gelen talep doğrultusunda okullar bu sene 24 Eylülde açılacak. Bu müjdeyi buradan özellikle çocuklara vermek istiyorum" dedi.

Günay'ın Erdoğan'a övgüleri "Turizm" için mi?
Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Kültür" ve "Turizm" olarak iki bakanlığa ayrılması söylentileriyle ilgili ise, "bana ulaşmış herhangi bir bilgi yok. Bütçe döneminde de vardı bu konu. Bütçeyi birlikte çıkardık. Bilmiyorum birileri ya kendilerine bir görev ya da tartışma konusu arıyorlar. Bizim bakanlığımıza ulaşmış herhangi bir bilgi yok. Benim bildiğim, başbakanlıkta da bürokraside de böyle bir çalışma yok, ama böyle bir tevatür var" açıklamasında bulundu.