'Sınır ötesi operasyon durdurulsun'

DTP'nin Diyarbakır'da düzenlediği Demokratik Toplum Kongresi sonuç bildirgesini okuyan Zana, yaklaşan yerel seçimler, Ergenekon davası, Deniz Feneri yolsuzluğu gibi konularda partisinin görüşlerini aktardı.
Salı, 23 Eylül 2008 08:00

soL (HABER MERKEZİ) DTP'nin 20-21 Eylül tarihleri arasında Diyarbakır'da düzenlediği Demokratik Toplum Kongresi sonuç bildirgesini okuyan Zana, yaklaşan yerel seçimler, Ergenekon davası, Deniz Feneri yolsuzluğu gibi konularda partisinin görüşlerini aktardı. Konuşmasında AKP'ye de yüklenen Zana, sınır ötesi operasyonların durdurulmasını istedi.

"AKP, uluslararası gericiliğin temsilcisidir"
Açıklamasında Kürt halkının barış isteğine rağmen sürekli baskı ve şiddete maruz kaldığını söyleyen Zana, AKP hükümetinin ve devletin, daha çok şiddet içeren bir siyaset izlediğini öne sürdü. AKP hükümetini uluslararası ve ulusal tüm gerici güçlerin temsilcisi, çözümsüzlük ve çatışma siyasetinin yürütme organı olarak tanımlayan Zana, imha politikasının bu kez de AKP eliyle yürütüldüğünü belirtti. Zana, hükümeti Türk ve Kürt gençlerini ölüm siyasetine kurban etmekle suçladı.

"AKP hükümeti sınır ötesi operasyon tezkeresinin süresini bir yıl daha uzatarak, imha siyasetine Güney'deki halkımızı da alet etmek istemektedir" diyen Zana, bölge halklarını milliyetçilik ve ırkçılıkla zehirlemenin de bu savaş konseptinin ikinci ayağını oluşturduğunu ifade etti. Halkı sınır ötesi operasyona karşı 9 Ekim tarihinde Lice kırsalında gerçekleşecek yürüyüşe katılmaya davet eden Zana, askeri operasyonların bir ön önce durdurulması gerektiğini vurguladı.

"AKP, Türkiye'deki en aç gözlü ve çıkarcı kesimlerin, uluslararası güçlerin de desteğini alarak bir araya gelmesi, yani bir çıkarlar koalisyonudur. Kurulduğu günden bu yana tepeden tırnağa rüşvet, rant ve her türden kirliliğin odağı haline gelmiştir" diyen Zana, Deniz Feneri yolsuzluğunun da, bu iddiasının ispatı olduğunu söyledi.

"Ergenekon sistemin ta kendisidir"
Zana, "Kongremiz, Ergenekon terör örgütünün, inkar ve imha siyasetini yürüten sistemin ta kendisi olduğunu bir kez daha vurgulamıştır. Ergenekon'un Kürt halkına karşı işlediği suçlar örtbas edilmek istenmektedir. Ergenekon terör örgütünden, kirli savaşın tüm sonuçlarının hesabının sorulması gerekmektedir. Bu nedenle, kongremiz, kirli savaş mağdurlarının dava sürecine müdahil olmasını önemsemektedir" dedi.