Saltanata karşı olmak suç oldu!

İzmir'in Beydağ İlçesi Seçim Kurulu’ndan Türkiye Komünist Partisi (TKP) pankartına "suç" tespiti yapıldı.
Cuma, 27 Mart 2009 17:46

soL (Beydağ) İzmir'in Beydağ İlçesi Seçim Kurulu TKP'nin "Saltanat ve Hilafet Heveslilerini Durdurun" yazılı seçim pankartına, "asılan pankartların seçimlerle ilgilisi olmadığı" ve "başka bir maksat taşıması" iddiasıyla suç tespiti yaptı. Pankartların Beydağ İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün hazırladığı tutanağa istinaden Seçim Kurulu kararıyla kardırılmalarına karar verildi.

Uzun süreden beri İzmir'in Kuzey Doğu bölgesinde yer alan ve Küçük Menderes Havzası olarak bilinen alanda sosyalist politikaları emekçilere ulaştıran yurtseverler Beydağ ilçesinde benzerine zor rastlanır bir durum ile karşılaştılar.

Seçim dönemine girilmesi ile yoğun seçim propaganda çalışmaları sürdürülen Beydağ ilçesinde 23 Mart günü ilçe seçim kurulunun gösterdiği yerlere üzerlerinde "Saltanat ve Hilafet Heveslilerini, Başımıza Çuval Geçirenleri Durdurun, Oylar TKP'ye" ibareli pankartları asılmıştı. 24 Mart 2009 tarihli ve 2009/86 sayılı İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından tutulan tutanağa göre bu pankartların "suç teşkil ettiği" ve "seçimlerle ilişkisinin olmadığı" iddia edildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından tutulan tutanağın ardından, İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hâkim Volkan Pamukçu tarafından tutanak haklı bulunarak pankartların kaldırılması talep edildi. Pamukçu'nun talebi, belediye ekiplerince hızlıca aynı gün yerine getirilirken, yaşanan gelişmeler üzerine, TKP Bölge Komitesi İlçe Seçim Kurulu Başkanı ile görüştü. Görüşmede Pamukçu pankartların üzerindeki ibarelerin ısrarla "suç" teşkil ettiği yönünde görüş bildirirken, kendisine suçun ne olduğu sorulduğunda "Saltanata ve hilafete karşı olmanın halkı isyana teşvik anlamına geleceğini söylediği" kaydedildi.