Rektör Yardımcısı'ndan öğrencilere tehdit: 'Devletin bütün gücünü önünüze yığacağız'

19 Mayıs Üniversitesi'nde stand açtıkları gerekçesi ile gözaltına alınan öğrenciler olayı protesto etmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrencilerle görüşen Rektör Yardımcısı, öğrencileri "Stant açmaya devam ederseniz güvenlik de gelecek, çevik kuvvet de gelecek, jandarma da gelecek" diyerek tehdit etti.
Cuma, 12 Ekim 2012 16:07

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde çevik kuvvet ve özel güvenlik tarafından stant açtıkları gerekçesiyle 27 öğrenci darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Çarşamba günü polis saldırısına ilişkin Eğitim Fakültesi önünde basın açıklaması yapan ve saldırıya gerekçe gösterilen standı yeniden açan öğrenciler, dün de yaşanan gözaltı terörüne karşı saat 12.00’de üniversite tramvay durağı önünden Rektörlüğe yürüyüş yaptılar. Basın açıklamasının ardından Rektör Yardımcısı’yla görüşmeye giren öğrenciler Rektör Yardımcısı tarafından yeniden tehdit edildi.

Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır dedikleri, halkların kardeşliğini savundukları için saldırıya uğradıklarını belirten öğrenciler, yaptıkları basın açıklamasıyla barış ve kardeşlik talebinde bulundular. Öğrencilerin terörist yaftalamasında bulunularak hedef gösterilmelerini kınayarak, “Düşünmeyen, sorgulamayan ve her dediğini yapan bir gençlik isteyen iktidar, yalanlarını ortaya çıkaran ilerici, devrimci üniversitelilere karşı her zaman soruşturma, uzaklaştırma, polis ve ÖGB terörüyle baskı aygıtlarını kullanıyor” dediler.

Açıklamanın ardından öğrenci temsilcileri, Rektör Yardımcısıyla görüşmeye girdiler.

Rektör Yardımcısı, taleplerini ileten ve saldırıyı kınayan öğrencileri, “Bundan sonra, üniversite içinde kesinlikle stant açamazsınız. Stant açmaya devam ederseniz güvenlik de gelecek, çevik kuvvet de gelecek, jandarma da gelecek. Devletin bütün gücünü önünüze yığacağız” diyerek tehdit etti.

Rektör Yardımcısı’na tepki gösteren öğrenciler üniversitelerine sahip çıkacaklarını ve kararlılıklarının devam edeceğini, bu gözdağına teslim olmayacaklarını belirterek görüşmeyi terk ettiler.

(soL-Samsun)