Osman Baydemir beraat etti

Yeni yıl ve bayram mesajlarını reklam panolarına Türkçe ve Kürtçe olarak astırdığı için yargılanan Baydemir beraat etti.
Salı, 03 Mart 2009 16:12

soL (HABER MERKEZİ) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, reklam panolarına yeniyıl ve bayram mesajlarını Türkçe ve Kürtçe yazdırdığı için yargılandığı davada beraat etti. Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesinde, 2007 yılında reklam panolarına Türkçe ve Kürtçe yeni yıl ve bayram mesajı astırdığı gerekçesiyle yargılanan Baydemir duruşmaya katılmazken, avukatı Hayrettin Güzel hazır bulundu. Avukat Güzel, kutlama mesajlarının Türkçe ve Kürtçe asılmasının suç unsuru oluşturmadığını savundu. Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından sanık Baydemir'in beraatine karar verdi.

3 yıl 6 ay hapsi istenmişti
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Baydemir'in TCK'nin "Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun'un koyduğu yasaklara ve yükümlülüklere aykırı hareket etmek" suçunu kapsayan 222. maddesi ile "görevi kötüye kullanma" suçunu içeren 257/1. maddesi uyarınca toplam 3 yıl 6 ay hapsi isteniyordu.