Obama istedi Erdoğan konuştu

Beyaz Saray, islama ve peygamberine hakaret ettiği belirtilen film nedeniyle başlayan şiddet olaylarını kınayan bir konuşma yapan Erdoğan’ın ABD Başkanı Obama’nın ricası üzerine bu konuşmayı yaptığını açıkladı.
Pazar, 16 Eylül 2012 11:42

Başbakan Erdoğan'ın islama hakaret eden filme ilişkin yaptığı konuşmanın Obama'nın talimatı olduğu ortaya çıktı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “Şimdi Amerikalılar için bir arada olma vakti. Başkan, yönetime diplomatik unsurlardaki güvenliğin artırılması emri verdi. Ayrıca Mısır ve Libya Cumhurbaşkanları dahil birçok liderle telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye’nin lideri Başbakan Erdoğan’a da, şiddete karşı yüksek sesle konuşması için yardımını istediği kişisel bir mesaj gönderdi. Ve sanırım Başbakan Erdoğan’ın bunu yaptığını gördünüz. Başkan da bu açıklamalara ve bu liderlerin kişisel olarak attıkları adımlara son derece minnettar” diye konuştu.

Washington’daki Türk Büyükelçiliği, Obama’nın Erdoğan’a ilettiği mesaj konusunda hiçbir yorumda bulunmayacaklarını belirtti. Beyaz Saray da mesajın hangi kanaldan iletildiğine açıklık getirmedi.

‘Sayın dostum Obama’nın filme olumlu baktığını düşünmüyorum’
Erdoğan olayın ardından yaptığı konuşmada, özetle şunları söylemişti:

“İslam'ın değerlerine ve yüce peygamberin çizgisine ibretle, vakarla ve sağduyuyla sahip çıkalım”

“Özellikle bugün mübarek Cuma günüdür. Bu Cuma gününde ibadet yapıp bizim yüce değerler adına toplandığımız Cuma namazlarında şiddete, teröre ve masum insanların zarar görmesine yol açacak provokasyonlara karşı lütfen dikkatli olalım. Medeniyetler ittifakını hayata geçirebilmek için bahsettiğim bu değerlere titizlikle sahip çıkmalıyız.”

"Şu anda özellikle değerli dostum Sayın Obama'nın da bu hazırlanan filmle ilgili ona olumlu bakması gibi bir şeyi düşünmüyorum. Böyle bir şey söz konusu değil ama bu filmi hazırlayan düşünce maalesef o da tahrik unsuru taşıyan nitekim bunu da ifade eden bir aşırı uçtur. Bunun da tabii mahkum edilmesi, bunun da cezalandırılması gerekir diye düşünüyorum"

(soL - Haber Merkezi)