Milli Savunma Bakanı: 'Sınır ihlaline gereken cevap verilecektir'

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ''Angajman kurallarının değiştiğini Sayın Başbakan uçağımız düştüğünde açıkladı. O angajman kuralları geçerlidir.Sınırlarımızı ihlal eden Suriye uçaklarına veya helikopterlerine gereken cevap verilecektir'' dedi.
Çarşamba, 14 Kasım 2012 14:52

AA'nın haberine göre Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı için AKP Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin angajman kurallarıyla ilgili tartışmalara ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Yılmaz, ''Suriye'ye karşı angajman kurallarında değişiklik var mı?'' sorusu üzerine, ''Angajman kurallarının değiştiğini Sayın Başbakan uçağımız düştüğünde açıkladı. O angajman kuralları geçerlidir. Yeni bir değişiklik şu anda sözkonusu değil'' dedi.

"Oradaki birliklere de anında müdahale etme yetkisi verilmiştir"

Bakan Yılmaz, "Vur emrinin Hava Kuvvetleri'ne geçtiği iddiası var..." hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

"Sınırlarımızı ihlal eden Suriye uçaklarına veya helikopterlerine gereken cevap verilecektir. Sınırlarımızı ihlal edene... Dolayısıyla kendilerine nota da verilmiştir. Bilhassa orada yaşayan vatandaşlarımızın gönlü ferah olsun. Silahlı Kuvvetlerimiz 24 saat görevinin başındadır. Oradaki birliklere de anında müdahale etme yetkisi verilmiştir."

Bakan Yılmaz, gazetecilerin, ''Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı angajman kuralları dışında yeni bir değişiklik yok diyebilir miyiz?'' sorusuna ''Doğrudur", "Yetki direk Hava Kuvvetleri'ne mi geçti'' sorusuna ise, ''Olay yerindeki yetkili komutanlara devredilmiştir'' karşılığını verdi.