Maliki: ‘Türkiye’nin Haşimi’yi barındırması kabul edilemez’

Irak Başbakanı Maliki, Türkiye ile ilişkilerin iyi olmadığını ancak düzelmesini istediklerini söylerken, Türkiye’nin hakkında hüküm bulunan Haşimi’yi barındırmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.
Salı, 06 Kasım 2012 12:04

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Irak Türkiye ilişkileri konusunda açıklamalarda bulundu. Tarık El Haşimi meselesini hatırlatan Maliki, Türkiye ile ilişkilerin iyi olmadığını ancak ilişkilerin bazı şartlar karşılığında düzelmesini istediklerini söyledi.

“Türkiye’nin hakkında hüküm bulunan Haşimi’yi barındırması kabul edilemez”
Irak'a saygı duyulması, içişlerine karışılmaması, Irak hava sahasının ihlal edilmemesi durumunda Türkiye'nin ve Türk şirketlerinin Irak'taki varlıklarını memnuniyetle karşılayacaklarını belirten Maliki, Tarık El Haşimi'nin Türkiye’de himaye edilmesine de değinerek şunları söyledi:

"Tırmandırılan gerginiliğin hafifletilmesi için olumlu adımlar atılıyor ama yeterli değil. Mesela Türk tarafının, hakkında kovuşturma ve hüküm bulunan bir şahsı barındırarak Irak halkının duygularını kışkırtması kabul edilemez. Dış ilişkilerimizde çıkarlarımız ve Irak'ın ulusal egemenliğine saygı çerçevesinde bir devletle başka bir devlet arasında ayırım yapmayız. Irak'ın içişlerinin en ayrıntılı bölümlerine kadar müdahale olursa durum değişir. Türk tarafına, 'size bir elimizi uzatırken diğer elimizle yaş zeytin dalını uzatırız' diyoruz. Sizinle iyi ilişkiler istiyoruz. Karşılığında siz de iyi ilişkilerinizi sunarsanız Irak'ın, ihtilafları sona erdirme isteğini göreceksiniz."

Türkiye'nin ve diğer komşu ülkelerin zarar görmesini istemediklerini ve bölgenin istikrara kavuşması için komşu ülkelerin en iyi durumda olmasını istediklerini belirten Maliki, bölgenin istikrarsız olmasının Irak'ın ve diğer ülkelerin endişe içinde kalmasına sebep olacağını kaydetti.

Maliki, bölge ülkelerinin endişe içinde kalmasının ekonomik, sosyal ve siyasi sistemi zayıflatacağını ve bunun sonucunda zayıf kalan ülkelerin birbirleriyle çatışma halinde olacaklarını ve bu durumdan en fazla bu ülkelerin düşmanlarının yararlanacağını belirtti.

Türkiye’nin Haşimi’yi himaye etmesi Irak’la ilişkileri geriyor
Şiilere yönelik katliamlara imza attığı gerekçesiyle Irak’ta gıyabında yargılanan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, son olarak bu ay, Şii hacılara karşı bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilmek istenen suikast girişimiyle ilgili davada dördüncü kez idam cezasına çarptırılmıştı.

Haşimi’nin hakkındaki davalar sürerken 9 Nisan’da Türkiye’ye gelmesi ve resmi törenle karşılanması Irak hükümetinin tepkisini çekmişti.

Haşimi hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldıktan sonra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın konuyla ilgili açıklama yaparak “Türkiye olarak başından beri desteğimizi verdiğimiz birini iade etmeyiz” demesi de Irak hükümetinin tepkisini çekmişti. 30 Temmuz’da ise İçişleri Bakanlığı tarafından Haşimi’ye oturma izni verilmişti.

(soL - Haber Merkezi)