Lisede silahlanma artıyor

Meclis Araştırma Komisyonu'nun düzenlediği anket lise öğrencilerinin hızla silahlandığını ve çete üyesi olduğunu ortaya koydu.
Çarşamba, 04 Mart 2009 10:00

soL (HABER MERKEZİ) TBMM Araştırma Komisyonu'nun hazırlattığı ankete göre, "güvensiz ortam" gerekçesiyle öğrencilerin yüzde 15'i okula delici, kesici alet veya silahla geliyor.

Çocuk ve gençlerde artan şiddet eğiliminin ve okullarda meydana gelen olayların belirlenmesi amacıyla 2006'da kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, 261 ortaöğretim okulunda (lise), 26 bin 9 öğrenciyi kapsayan anket çalışmasını kitap haline getirdi.

Ankete göre, ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin yüzde 15,6'sı haftada bir-iki kez ya da daha fazla sigara içiyor. Öğrencilerin yüzde 5,4'ü haftada en az bir defa ya da daha fazla alkollü içki kullanırken, yüzde 6,9'u da şimdiye kadar en az bir defa uyuşturucu ya da uyarıcı madde denedi.

Anket, sigara içmeye başlayan öğrencilerin oranını devlet okullarında yüzde 37, özel okullarda yüzde 38,2 olarak saptarken, alkol kullanmaya başlayan liselilerin oranı devlet okullarında yüzde 29,5, özel okullarda yüzde 50,1 olarak belirtildi.

Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 9,2'si okula delici ve kesici aletle, yüzde 5,9'u ateşli silahla geliyor. Öğrencilerin yüzde 55,9'u, delici, kesici ya da ateşli silah taşıma nedeni olarak ''güvensiz bir ortam'', yüzde 20,6'sı ''kendisini daha iyi hissetmek'', yüzde 7'si ''filmdeki insanları örnek aldığı'' ve yüzde 3,9'u ''arkadaşlarının silah taşıması'' gerekçelerini gösterdi.

Ortaöğretime devam eden öğrencilerin yüzde 7,7'si çete üyesi olduğunu söylüyor. Çete üyesi olma nedenleri arasında da yine ilk sırayı ''güvenlik'' alıyor. Bu öğrencilerin yüzde 42,3'ü kendini güvende hissetmek için çete üyesi olurken, yüzde 29,8'i yakın arkadaşları çete üyesi olduğu için, yüzde 27,9'u bir gruba üye olmak adına çetelere katılıyor. Öğrencilerin yüzde 2,9'u kumar, yüzde 19,1'i şans oyunu, yüzde 3,3'ü de her ikisini oynuyor.