Kuzey Irak için tezkere Meclis'te

TSK'nın Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon yapmasına izin veren tezkerenin süresinin 1 yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.
Pazartesi, 22 Eylül 2008 15:15

soL (HABER MERKEZİ) Irak'ın kuzeyinde TSK'nın operasyon yürütebilmesi için Bakanlar Kurulu'na yetki veren tezkerenin bir yıl daha uzatılması için Meclis'e Başbakanlık Tezkeresi sunuldu.

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesinde görev almasının sağlanması" şeklinde tanımlanan ve geçen yıl 17 Ekime tarihinde TBMM'de kabul edilen tezkerenin 17 Ekim 2008 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılması isteniyor.

Başbakanlık Tezkeresinde şu ifadelere yer veriliyor: "Irak'ın kuzey bölgesinde yuvalanan PKK terör unsurlarından kaynaklanan ve Türk halkının huzur ve güvenliği ile ülkesinin milli birliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yöneltilen terörist saldırılar ve açık tehdit devam etmektedir.

"Dost ve kardeş Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, PKK teröristlerinin Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve terörist saldırılarına son verilmesini sağlamak amacıyla askeri faaliyetlerini başarıyla yürütmekte, siyasi ve diplomatik girişimleri ile uyarılarını sürdürmektedir.

"Türkiye'ye yönelik olarak devam eden terörist saldırılar ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe belirlenecek şekilde, TSK unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere, Irak'ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi için Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca Genel Kurulun 17 Ekim 2007 tarihli kararıyla hükümete verilen 1 yıllık izin süresinin, 17 Ekim 2008 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle uzatılmasını Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim."