Konumuz: AKP'ye karşı işlenen suçlar

Dün gerçekleşen sürpriz “12. dalga” Ergenekon Operasyonu’na en hazırlıklı gazete Gülen Cemaati ile bağlantılı Zaman Gazetesi oldu. Arka arkaya pek çok Ergenekon haberi yayınlayan gazetenin internet sitesinde gözaltına alınanların "sicili" ile ilgili yazılanların merkezinde "AKP'ye karşı olmak" vardı. Gazetenin Ergenekon ile ilgili iddiaları da "dalgaların tepesinde yüzer” nitelikteydi.
Salı, 14 Nisan 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) Dün gerçekleşen ve çok sayıda rektör ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) yöneticisinin gözaltına alındığı "12. dalga" Ergenekon operasyonu, basına üniversite ve STK'lara dönük bir müdahale olarak yansırken, operasyonun "AKP'ci basın"daki sözcülüğünü her zamanki gibi "en iyi" Zaman Gazetesi'nin üstlendiği görüldü. Sabah saatlerinden itibaren operasyona ve operasyonda gözaltına alınan isimlere ilişkin ayrıntılı haberler vermeye başlayan Zaman'ın internet gazetesinin güne "hazırlıklı" oluşu gözden kaçmadı.

Zaman Gazetesi gözaltı haberleri basına daha yeni yansıdığı sabah saatlerinde Başkent Üniversitesi Rektörü Haberal'ın "suçlarının" ayrıntılı bir dökümüne yer verdi. "Haberal, neredeyse cumhurbaşkanı olacaktı" başlığı ile verilen bu dökümde öne çıkan unsurlar, Haberal'ın "AKP karşıtlarını bir araya getirme"yi amaçlayan bir harekete öncülük etmiş olması ve bir televizyon programı sunucusunun Kemal Kılıçdaroğlu'na, Mehmet Haberal'ın kendisine "Bunların (AKP) oylarını azaltacak her türlü p..ştluğu yap" dediği rivayeti idi.

Zaman Gazetesi'nde Haberal ile ilgili olarak ortaya atılan bir diğer iddia da, Bülent Ecevit'in Başbakanlığı döneminde hastalanınca Başkent Hastanesi'ne yattığı sırada kendisine "iş göremez" raporu verebilmek için Haberal tarafından "kötü tedavi edilmiş" olduğu.

Gazete'nin haberinde olay "Bülent Ecevit hastalanınca Başkent Hastanesi'ne yatmayı tercih etmişti. Ecevit'in burada iken sağlığının gittikçe kötüleşmesi üzerine Rahşan Ecevit eşini kaçırırcasına eve götürmüş ve Ecevit'in sağlığında kısa sürede düzelme görülmüştü. O günlerde bunun nedeni anlaşılamamıştı. Ancak sonrasında ortaya çıkan bilgi ve belgeler Ergenekon'un bu işte parmağı olduğunu gösterir nitelikteydi. Amaç Bülent Ecevit'e "iş göremez" raporu vererek yeni oluşuma ve yeni isimlere yol açmaktı" şeklinde anlatılıyor.

Zaman Gazetesi dün gözaltına alınan rektörlerin "ortak noktası" olarak da 2007 Nisan'ında düzenlenen "Cumhuriyet mitingleri"nin düzenleyicileri arasında yer almaları ve "mitinge katılımı arttırmak için" çalışmalarına özellikle dikkat çekiyor.

Gazetenin Ergenekon hakkında yaptığı "spekülatif" haberlere uç bir örnek de Nuh Mete Yüksel'i "İstiklal Mahkemeleri'nin başına getirmek istemişler " iddiası oldu. "Ergenekon'un darbe sonrası planlarında istiklal mahkemesi kurmayı ve binlerce insanı burada yargılayıp cezalandırmayı planladığı ortaya çıktı. Ergenekon iddianamesine göre istiklal mahkemesinin başına da bir dönemin DGM savcısı olarak görev yapan Nuh Mete Yüksel getirilecek" iddiasına yer verilen haber Neriman Aydın isimli sanığın Nuh Mete Yüksel'e yazdığı bir mektupta geçen "Âli Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve Türk ülkesi Türkiye'yi yeniden bağımsız kılacak büyük mücadele günlerinde birlikte olmayı ve yeniden kurmak zorunda kalacağımız Türk İstiklal Mahkemeleri'nde sizi savcı olarak görmeyi diliyoruz" sözlerine dayandırılıyor.