Kenan Evren'in mal varlığına el konulması talebi reddedildi

12 Eylül darbesi davasının sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın mal varlıklarına tedbir konulması yönündeki talep mahkemece reddedildi.
Perşembe, 27 Eylül 2012 16:45

12 Eylül davasında tutuksuz yargılanan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın “Darbe nedeniyle gelir elde ettikleri konusunda kuvvetli şüphe olduğu ve davanın açılmasından sonra mal kaçırma girişimleri içinde bulundukları” gerekçesiyle mal varlıklarına tedbir konulması talebi mahkemece reddedildi.

Mal varlıklarına tedbir konulması talep edildi
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine Mali Suçları Araştırma Kurumu'nun (MASAK), Evren ve Şahinkaya'nın mal varlıklarıyla ilgili hazırladığı raporun ardından Devrimci 78'liler Federasyonu Hukuk Çalışma Grubu avukatları, mahkemeye dilekçe vererek, sanıkların mal varlığına tedbir konulmasını talep etmişlerdi. Bu talebe gerekçe olarak, “sanıkların darbe nedeniyle gelir elde ettikleri konusunda kuvvetli şüphe olduğu ve davanın açılmasından sonra mal kaçırma girişimleri içinde bulundukları” savunulmuştu.

Mahkeme talebi reddetti
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dosya üzerinden yaptığı inceleme sonucunda sanıkların mal varlığına tedbir konulması talebinin reddine karar verdi. Mahkemenin görüşünü sorduğu cumhuriyet savcısının da talebin reddi yönünde mütalaa verdiği belirtildi.