Karargah Evleri dosyası kapandı

İşçi Partisi/Karargah Evleri soruşturması tutuklu bulunan 6 kişinin serbest bırakılmasıyla kapandı.
Cumartesi, 14 Şubat 2009 10:33

soL (HABER MERKEZİ) Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından yürütülen "İP/Karargah Evleri" soruşturması kapsamında gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı.

Askeri Savcılığa ifade veren İP Genel Başkan Vekili Bedri Gültekin, şemanın tepesindeki isim olan İbrahim Arslan'ın adresi olarak mağazası görünen Ozan E. ve Arslan'ın kullandığı telefon numarasının ilk sahibi olan Bekir Ç. mahkemeye gönderilmeden önceki akşam geç saatlerde serbest bırakıldı. Jandarmada gözaltında bulunan, imam olduğu öğrenilen İbrahim A. ile Balıkesir'in bir köyünde yaşayan ve bir lisede memur olduğu bildirilen Zeki A. ve ev hanımı 54 yaşındaki Mümine Ö. ise askeri savcılığa gönderilmedi. Bu kişilerin imza örneklerinin alınarak, soruşturma çerçevesinde değerlendirilen adlarına kayıtlı telefon hatlarıyla ilgili sözleşmelerin de ilgili GSM şirketinden istenerek karşılaştırma yapıldı. İmzaların bu kişilere ait olduğunun tespit edilememesi üzerine üç kişi de jandarmadan salıverildi.

Bu arada, MİT'in şemasının bir numarası olarak gösterilen İbrahim Arslan ile gözaltına alınan imam İbrahim Arslan'ın aynı kişi olmadığı belirlendi. Şu ana kadar İbrahim Arslan adlı üç kişi belirlendiği, imam ile ikisinin ifadesine başvurulduğu, ancak sonuca ulaşılamadığı bildirildi. Soruşturmada şu ana kadar şemada adı geçen askerlerin tamamının bilgisine başvurulduğu ve bunların TSK'da görevlerine devam ettiği öğrenildi.

"Alevi misiniz?" sorusu
Şemada Bedri Gültekin'in "Alevi kesim" ile irtibatlı kişi olarak gösterilmesi ve "Yenibosna Cemevi'nde" toplantılar yapılması iddialarının da yer alması üzerine, askeri savcıların Gültekin'e "Alevi misiniz?" diye sorduğu bildirildi. Gültekin'in "Aleviyim, ama cemevine gitmem" yanıtı vermesi üzerine de, "Neden gitmediğinin" sorulması dikkat çekti. Gültekin'in ise, parti olarak cami- cemevi ayrımı yapılmasını doğru bulmadıklarından cemevine gitmediğini söylediği belirtildi.