İmamın Ordusu holdingleşme yolunda

Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN), turizm, bilişim, sigortacılık ve emlak sektörünün ardından şimdi de akaryakıt dağıtım sektörüne girdi. Bugün 6. akaryakıt istasyonunu açacak olan POLSAN, 1 milyar TL'ye yakın aktif varlığı ile holdingleşme yolunda ilerliyor.
Çarşamba, 05 Ekim 2011 13:51

Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A. Ş. (TPPD) ile iş birliğine giderek akaryakıt dağıtım sektörüne adım atan Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN), holdingleşme yolunda önemli bir mesafeyi katetmiş görünüyor. Fethullahçı kadrolaşmanın güzide kurumu Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Sandık, enerji sektörüne girerek hedef büyütürken, cemaat kadroları ile doldurulmuş yönetimiyle dikkat çekiyor ama şaşırtmıyor.

TP bayii olarak ilk akaryakıt istasyonunu geçtiğimiz Nisan ayında Yozgat'ta açan POLSAN, bugün de altıncı istasyonunun açılışını yapacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın katılımıyla açılacak istasyonla birlikte POLSAN'ın istasyon sayısı altıya ulaşmış oldu. POLSAN ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) bağlı akaryakıt dağıtım şirketi TPPD arasındaki ortak akaryakıt bayii açma işinin büyüyeceğini aktaran kaynaklar da sayının yıl sonuna kadar 10'a ulaşacağı haberini verdi.

Böylelikle POLSAN'ın akaryakıt ortaklığı olan ve "Akaryakıtta Emniyet" reklamı ile 21 Aralık 2010 tarihinde kurulan Polpet A. Ş., kuruluşunun henüz daha ilk yılında, TP'nin toplam istasyon sayısının yüzde 10'u kadarını sadece bir yıl içinde kurabilen bir şirket haline gelmiş olacak.

"Yardım sandığı"ndan holdingleşmeye
1952 yılında kurulan POLSAN, enerji sektöründeki yatırımlarının yanı sıra turizm, bilişim, sigorta ve emlak sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Üyelerine konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi veren kurum, iştirak ve ortaklıklarıyla, son yıllarda gelir kaynaklarında sıçramalı bir büyüme gerçekleştiren Sandığın toplam aktif varlıklarının ise, 850 milyon liraya (570 milyon dolar) ulaştığı, geçen yıl 81 milyon 452 bin 801 lira net kâr elde ettiği belirtiliyor.

Sandık, 2000'de Ankara Sigorta'yı satın almış, 2003'te de aynı bünyedeki Ankara Hayat Sigortası, Ankara Emeklilik Sigortası'na dönüştürülerek bireysel emeklilik sektörüne girmişti. Ankara Emeklilik'i 2008 yılında Hollandalı Aegon adlı sigorta şirketine yüksek bir meblağ ile satan Sandık, 300 milyon dolar değerinde olduğu belirtilen Ankara Sigorta'yı ise elinde tutuyor.

Ayrıca TOKİ ile ortak inşaat işine girişen Polsan İnşaat A.Ş. iştiraki ile, üyelerin konut alım işlerini ve kredi işlemlerini yürütürken, bir diğer iştiraki olan Poltek A. Ş. ile de bilişim malzemeleri satışı yapıyor. Üye polislere "uygun tatil fırsatları sunmak" için kurulduğu söylenen Polsan Turizm A. Ş. ile ise turizm sektöründe yatırımların artırılacağı bilgisi veriliyor.

Konuyla ilgili haberimizi okumak için tıklayınız:

“İmamın Ordusu” akaryakıt işine giriyor

Kim bu holdingin baş imamları
POLSAN'ın 29 Nisan 2011 tarihli son olağan genel kurulunda oluşan yönetim kurulunda, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Pek (Başkan), Polis Akademisi Öğretim görevlisi Oğuz Karakuş (Başkanvekili), Eğitim Dairesi Başkanı Mustafa Çankal (üye) isimleri özellikle dikkat çekiyor.

Biraz daha geriye gidildiğinde karşılaşılan bir diğer isim, POLSAN'ın eski başkanı Osman Karakuş, Emniyet içindeki Fethullahçı kadrolaşmada çok kritik bir isim olarak biliniyor.

Sandığın şimdiki başkanı Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Pek'in ismi, 2006 yılında dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcılarından Necati Altıntaş ve Personel Daire Başkanı İbrahim Selvi tarafından hazırlanan "Emniyet'teki F-Tipi Yapılanma" başlıklı raporda, "polis içindeki Fethullahçı örgütlenmenin etkin elemanları" adlı listede yer alıyor. "F-Tipi yapılanma" deyiminin ilk kez kullanıldığı belge olma özelliği taşıyan bu raporu hazırlayan her iki emniyet müdürü hakkında soruşturma açılmış ve görevlerinden uzaklaştırılmış, ardından da listenin işleme konulmaması kararlaştırılarak "yok hükmünde" sayılmıştı.

Söz konusu rapor ve raporda yer alan Fethullahçı polisler listesi, Gazeteci Nedim Şener'in "Ergenekon Belgelerinde Fethulah Gülen ve Cemaat" isimli kitabında ve Ahmet Şık'ın basılmaya fırsat kalmadan toplatılan taslak kitabı "İmamın Ordusu"nda konu ediliyor.

Şık'ın kitabında yer verdiği raporda, dönemin Dış İlişkiler Daire Başkanı Recep Gültekin için "Cemaatin en etkin üyelerindendir" denirken, POLSAN'ın bir önceki başkanı Osman Karakuş ile son dönem başkanı Ahmet Pek'in, yine son dönem yönetim kurulu üyesi Mustafa Çankal'ın da adının yer aldığı bir ifade ise şöyle idi:

"Diğer yandan şu an hukuk müşaviri Osman Karakuş (O.K.) (ayrıca genel müdür yardımcısı), Polis Koleji müdürü Ahmet Kaya (A.K.), KOM Daire Başkanı Ahmet Pek (A.P.), Eğitim Daire Başkanı Mustafa Çankal (M.Ç.) ve Polis Akademisi Başkanı Vadi Çiçekli (V.Ç.) bizzat Recep Gültekin’in (R.G.) müsteşar beyle organize ederek getirttikleri cemaat üyeleridir."

POLSAN'ın şimdiki başkanvekili, Polis Akademisi Öğretim Görevlisi Oğuz Karakuş hakkında ise 2006 tarihli bu raporda "Oğuz Karakuş (O.K.) Şube Müdürü. Bir dönem baş imamlık yapmıştır" ifadesi yer almaktaydı.

"Ergenekon" operasyonlarını yönetmesiyle bilinen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Ahmet Pek, geçtiğimiz Şubat ayında Emniyet Genel Müdürlüğü Yardımcılığı'na getirildi. Osman Karakuş ise 1. Hukuk Müşaviri iken geçtiğimiz yılın Ocak ayında terfi ettirilerek 2. Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı'na getirildi.

Cemaat gelir kaynaklarını artırırken POLSAN üyelerinin payına ne düştü
"Yardımlaşma" amacıyla kurulup zamanla ülkenin en büyük holdinglerinden biri haline gelen Ordu Yardımlaşma Kurumu OYAK'ı örnek aldığı gözlenen POLSAN, para getirici yatırımları olduğu halde üyelerinin maaşlarına da göz koyuyor, üyelik aidatını maaşın yüzde beşinden 8'ine yükselten 2006 tarihli bir genel kurul kararı ile 130 bin sandık üyesi polisin büyük bir bölümünün tepkisini çekiyordu.

Söz konusu Genel Kurul'da, aidatların maaşların yüzde 10'una kadar arttırılabilmesi yönünde Yönetim Kuruluna yetki verilmişti. Uygulamaya itiraz eden üyeler ayrıca, "kendi verdiğimiz paradan konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi kullanmak istediğimizde bankalardan daha yüksek faizlerde yararlanabiliyoruz. Bu oranların banka faizlerinin altına düşmesi gerekiyor" diyordu.

Bağlantılı bir başka hoşnutsuzluk ise, Sandık tüzüğü uyarınca, sıradan polislerin sandık yönetimine aday gösteremedikleri gibi aday da olamadıkları konusunda.

Genel kurulda oy kullanacak kişiler tüzüğün 4. maddesindeki "Genel Kurul, Sandığa ortak olan Emniyet Genel Müdürü ve Yardımcıları, Polis Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı ve aşağıdaki esaslara göre seçilecek Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlükleri, polis eğitim ve öğretim kurumu müdürlükleri temsilcilerinden oluşur" hükmü uyarınca belirlenirken, yönetim kurulunun "seçim"i ise daha da "demokratik" bir yöntemle gerçekleştiriliyor:

"Emniyet Genel Müdürlüğü, personel işlerinden sorumlu Emniyet Genel Müdür yardımcısı, Polis Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı ile 1. Hukuk Müşaviri, Personel, Eğitim ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlarından oluşacak bir kurulun Ankara’da görevli bulunan Sandık ortakları arasından seçeceği ve Emniyet Genel Müdürünün onaylayacağı yirmidört kişiyi Genel Kurula aday gösterir."

(soL-Haber Merkezi)