İkinci öğretim öğrencileri harç haksızlığına karşı imza kampanyası başlattı

Birinci öğretimde ve açık öğretimde harçların kaldırılmasına rağmen ikinci öğretimde harç uygulamasının devam etmesine karşı tepkiler giderek büyüyor. Bu haksız uygulamaya karşı çıkan ikinci öğretim öğrencileri bir imza kampanyası başlattı.
Perşembe, 30 Ağustos 2012 21:25

İkinci öğretim öğrencileri birinci öğretim ve açık öğretim programlarında harçların kaldırılmasına rağmen ikinci öğretimde harç uygulamasının devam ettirilmesine karşı bir imza kampanyası başlattı.

Anayasadaki “ Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır” ibaresine atıfta bulunan öğrenciler, ikinci öğretim için devam ettirilen harç uygulamasının haksızlığına vurgu yaptı.

İmza kampanyasına http://imza.la/tum-harclara-son linkinden destek vermek mümkün.

Öğrenciler imza kampanyası için hazırladıkları metinde şu ifadelere yer verdi:

Öğrenci harçlarının kaldırılması, 27 Ağustos 2012 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında karar altına alınmış ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından kamuoyuna duyurulmuştur. Bir süredir yazılı ve görsel basında bir hükümet kampanyası olarak duyurulan bu karar, 29 Ağustos 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanmasıyla beraber yürürlüğe girmiştir.

Birinci öğretim ve açık öğretim öğrencileri için kaldırılan öğrenci harçları, ikinci öğretimlerde ise aynen sürdürülmektedir. Üstelik ikinci öğretim öğrencileri, normal öğrenci harçlarından daha yüksek paralar ödemek zorunda bırakılmaya devam etmekte, bazı üniversitelerde ise %50’ye varan zamlarla üzerlerindeki yük arttırılmaktadır.

Birinci öğretimlerde öğrenci harçların kalkmasına rağmen, ikinci öğretimde bu uygulamanın ağırlaştırılarak sürdürülmesi kabul edilemez. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması anayasal bir haktır. Anayasanın 10. maddesinin 5. fıkrasında “ Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.” demek suretiyle öğrenci harçlarının kaldırılma şeklinin anayasaya aykırı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu hukuksuz uygulama derhal düzeltilmeli, ikinci öğretimlerde de öğrenci harçları kaldırılmalıdır.

(soL-Haber Merkezi)