Iğdır’da tutuklanan 9 kişinin İran ajanı olduğu iddia edildi

Zaman gazetesinin haberine göre Iğdır’da casusluk yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 9 kişi, devletin güvenliğine ilişkin verileri İran’a temin ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
Çarşamba, 29 Ağustos 2012 21:48

Zaman gazetesinin Cihan Haber Ajansı’na dayandırdığı haberinde 9 kişinin devletin güvenliğine ilişkin verileri İran’a temin ettiği gerekçesiyle Iğdır’da tutuklandığı bildirilirdi.

Hürriyet’ten Arda Akın’ın haberine göre ise tutuklanan kişilerin Doğu ve Güneydoğu’da halk hareketi başlatmaya çalıştıkları ve İran istihbarat örgütü SAVAK’a Suriyeli muhaliflerle ilgili bilgi aktardıkları ileri sürülüyor.

Iğdır valiliğinden ise konuyla ilgili şöyle bir açıklama geldi:

19.08.2011 tarihinde ellerinde dijital veri kaydedici cihazlarla yakalanan iki İran ve bir Türk vatandaşı Devletin Güvenliğine İlişkin Verileri Temin etmek suçundan tutuklanmış. Konuyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında şahıslardan elde edilen materyallerin incelenmesi neticesinde devletin güvenliğine ilişkin verileri kullanan kişiler hakkında bilgiler elde edilmiştir. Bilgileri kullandığı tespit edilen 9 Türk vatandaşına yönelik olarak 28.08.2012 günü saat 05.00'da yapılan eş zamanlı operasyonel çalışma neticesinde toplam 8 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili adli tahkikat devam etmektedir.

Tutuklamaların zamanlaması dikkat çekici
Tutuklamaların İran ile Türkiye’nin arasının açıldığı bir döneme denk gelmesi ise dikkat çekiyor. Özellikle, İran’ın Türkiye’nin Suriye’ye yönelik düşmanca politikaları ile ilgili yaptığı açıklamalar iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, “Sıra Türkiye’ye de gelecek” demişti.

Yine bu dönemde İran 5-31 ağustos tarihleri arasında Türkiye ile olan vize muafiyeti uygulamasını askıya aldıklarını açıklamıştı.

Türkiye’de ise Zaman, Radikal gibi gazetelerde Şemdinli olayları ile ilgili olarak İran’ın PKK’ye yardım ettiği iddiaları gündemde epeyce yer kaplamıştı.