İçişleri Bakanlığı'ndan skandal savunma: 12 yaşındaki kardeşi o acıyı algılamaz

Polisin kurşunuyla öldürülen Baran Tursun'un ailesinin kazandığı tazminata İçişleri Bakanlığı itiraz etti: 12 yaşındaki kardeşi o acıyı algılamaz.
Perşembe, 06 Eylül 2012 12:55

İzmir’de polis kurşunu ile öldürülen Baran Tursun’un ailesinin kazandığı tazminata İçişleri Bakanlığı itiraz etti. Bakanlık, Tursun’un 12 yaşındaki kardeşinin henüz küçük olduğunu ve o acıyı algılayamayacağını ileri sürdü.

Bakanlık tazminat ödememek için her yolu deniyor
Radikal gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre, Baran Tursun’un ‘dur’ ihtarına uymadığı için polis tarafından öldürülmesine ilişkin tazminat davasında İçişleri Bakanlığı kusurlu bulunarak mahkûm edildi. Karar için Danıştay’a itiraz eden bakanlık, akıl almaz bir savunma yaptı. Baran Tursun’un kız kardeşi Berfin’e 10 bin TL ödememek için bakanlık, kardeşin olay tarihinde 12 yaşında olduğunu, dolayısıyla “abisinin vefatına ilişkin acıyı ifade edebilecek durumda olmadığını” savundu. Bakırköy 3. Çocuk Mahkemesi Hâkimi Oktay Kuban kararı, “Tazminat vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar” sözleriyle yorumladı.

İzmir’de, 25 Kasım 2007’de, yanında iki arkadaşı olduğu halde, arabasıyla eğlenceden dönen Baran Tursun, polis memuru Oral Emre Atar’ın ‘dur’ ihtarına uymadığı iddiasıyla açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Polis Atar, 1.5 ay cezaevinde kalırken, Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde görülen yargılamada 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tursun Ailesi de kararın kesinleşmesi üzerine 2009’da İzmir 4. İdare Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı aleyhine tazminat davası açtı. Geçen 4 Nisan’da karara bağlanan davada bakanlık, anne Berin ve baba Mehmet’e maddi ve manevi, kız kardeşleri Şelale ve Berfin’e manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi. Bakanlık bu ceza için 30 Temmuz’da Danıştay’a itiraz etti. Bakanlığın Hukuk Müşavirliği’nce gönderilen itiraz dilekçesinde, meblağın yüksek olduğu savunulurken, kardeşlere tazminatın ödenmemesi için de şu gerekçeler ileri sürüldü: “Olay tarihinde Berfin Tursun 12 yaşındaydı. Yaşı itibariyle temyiz kudretini haiz olmadığı, abisinin vefatına ilişkin elem ve acıyı ifade edebilecek durumda olmadığı açıktır.” Müşavirlik bu görüşüne dayanak olarak, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin “çocukların manevi acıyı idrak edemeyeceği yönündeki” 1976 ve 1983’teki iki ayrı kararını dayanak olarak gösterdi.

Berfin: Kendi başlarına geldiği zaman anlarlar

Bu yıl üniversiteyi kazanan Berfin Tursun itirazla ilgili şunları söyledi: “Ağabeyimin öldüğü günü dün gibi hatırlıyorum. Hem yaşın ne önemi var? Yedi yaşında çocuk da olsa bunu anlardı. O yazıyı yazanların çocukları ölsün, bakalım anlıyorlar mı, anlamıyorlar mı? Onların bu duyguyu anlayabilmesi için o duyguyu tatması lazım.” Baba Mehmet Tursun da, “Bizim başımıza gelenin o yazıyı yazanların başına gelmesini Allah’tan diliyorum. O acıyı yaşasınlar ki bir daha bu kadar kötü laflar söylemesinler.”