Hüseyin Aygün’den Dersim’deki orman yangınlarıyla ilgili soru önergesi

CHP Dersim Milletvekili Aygün Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu’na Dersim’deki orman yangınlarına ilişkin soru önergesi verdi.
Cuma, 31 Ağustos 2012 21:43

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Dersim’de bir haftadır devam eden orman yangınlarına ilişkin bir soru önergesi verdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplandırması istemiyle yazılı olarak verilen soru önergesinde şu sorulara yer verilmekte.

"Tunceli ilinde son bir haftadır devam etmekte olan yangınların sebebi nedir?

Halen devam etmekte olan orman yangınları ile ilgili orman yangınlarını söndürme ekipler herhangi bir müdahalede bulunmuşlar mıdır?

Son bir haftadır devam eden orman yangınları ile ilgili olarak Bakanlığınıza bağlı birimlerin görevlerini zamanında ve yeterince yerine getirdiğini düşünüyor musunuz?

Yangın söndürme ekiplerinde bulunan ilk müdahale, arazöz ve helikopter ekiplerinden hangileri devam etmekte olan orman yangınlarını söndürmede görev almışlardır?

Tunceli ilinde devam etmekte olan orman yangınları ile ilgili idari soruşturma başlatılmış mıdır?

Orman yangınları ile ilgili hasar tespit çalışmaları yapmayı düşünüyor musunuz?

Tunceli ili sınırları içinde çıkan orman yangınları sonucu ormanlık alan vasfını yitiren alan kaç hektardır?

Ormanlık arazi olma vasfını yitiren alanın maddi kayıp olarak eşdeğeri kaç TL’dir?"

Yangınlar askeri operasyonlar sonucu çıktı
Dersim’in merkez ve ilçelerindeki askeri operasyonlar sonucu çok sayıda farklı noktada çıkan orman yangınları yetkililer tarafından müdahale edilmediği için büyümüştü. Çevre köylerde yaşayanların müdaheleleriyle kısmen söndürülebilen yangınlar hala kontrol altına alınabilmiş değil. Yangınlarda hektarlarca ormanlık alanın zarar gördüğü belirtiliyor.

Munzur Koruma Kurulu yangınlara ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vererek yetkili makamları suçladı:

"Türkiye genelinde sürekli bir şekilde orman alanlarının korunması ve yangınlara karşı tedbirler alınması yönünde çalışmalar yürüten yetkili makamların ilimizde ormanların bizzat askerler tarafından yakılmasına sessiz kalmaları çifte standarttın en büyük göstergesidir. Yine askeri makamlar TEMA gibi çevre örgütlerinin batıda yürüttüğü meşe kampanyalarına destek verirken ilimizdeki meşe ormanlarını özellikle 1994 yılında olduğu gibi 'terörist barındırdığı' gerekçesiyle ile yakmaya ve yok etme çalışmalarını yürütmektedir."

Aygün bugün twitter hesabında Ovacık'taki orman yangınına ilişkin şu ifadeleri paylaşmıştı:

"Bir kaç gün evvel yakılan hektarlarca orman yer Dersim Ovacık Çambulak köy karakolunun tam karşısı sebep 'güvenlik'!"

(soL - Haber Merkezi)