Hasip Kaplan Roboski kararına tepki gösterdi: 75 milyonla alay ediyorlar

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Roboski Katliamı ile ilgili soruşturma dosyasının askeri savcılığa verilmesine "75 milyonla alay ediyorlar. Skandal bir karar" sözleriyle değerlendirdi.
Perşembe, 18 Ekim 2012 21:23

Roboski Katliamı soruşturma dosyasının askeri savcılığa verilmesine tepkiler sürüyor.

Konuya ilişkin ANF’ye konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Roboski soruşturma dosyasının askeri savcılığa intikal ettirilmesi, kesinlikle soruşturmayı kapatmak için siyasi otoritenin bir girişimi olarak görülmeli.

Çünkü orada savaş uçaklarını kullananlar askerse, emri verenlerin asker olmadığı ve hükümetin de asker olmaması üzerinden böyle bir karar vermesi kabul edilemez. Bu karar, Roboski katliamının üzerini kapatmak ve kamuoyundan gerçeği gizlemek için yapılan bir müdahaledir.”

“Bu yöntem daha önce Şemdinli’de denendi”
AKP Hükümeti'nin Roboski'de adaletin tecelli etmesini engellediğine dikkat çeken Hasip Kaplan, şunları kaydetti:

"Soruşturmayı kapatmak, adaleti yanıltmak ve 75 milyon insanla alay etmektir. Bu tehlikeli yaklaşım zaman zaman denenen bir yoldur. Daha önce Şemdinli'de kitapevini bombalayanlar da, dosyası askeri mahkemelere gönderilerek bırakılmışlardı. Fakat bu karar bozulup tekrar döndüğünde cezalarını almışlardı. Soruşturmaya gizlilik kararı vererek, diğer taraftan da dosyayı askeri mahkemelere göndererek eşi-benzeri görülmeyen skandala imza atılmıştır."