Gül’den YÖK’e islam hukukçusu üye

AKP’nin YÖK operasyonu devam ediyor. YÖK’e atanan son üye, islam hukukçusu Mehmet Akif Aydın oldu.
Pazartesi, 02 Mart 2009 10:17

soL (HABER MERKEZİ) Cumhurbaşkanı Abdullah Güle, Halis Ayhan'dan boşalan YÖK üyeliği için, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Akif Aydın'ı YÖK üyesi olarak atadı. Aydın üniversitedeki görevinin yanında, Türk Diyanet Vakfı'na bağlı İslam Araştırmaları Merkezi'nin (İSAM) başkanlığını yürütüyor.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Gül tarafından boş bulunan YÖK üyeliği için Bakanlar Kurulunca yapılan seçimin, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 6. maddesinin (b) fıkrası gereğince onaylandığı, YÖK üyeliğine Aydın'ın atandığı bildirildi.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesinde görev yapan Aydın, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmesinin ardından, 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslam Araştırmaları Enstitüsüne asistan olarak girdi. "Osmanlı Aile Hukukundaki Gelişmeler ve Hukuk-ı Aile Kararnamesi" başlıklı tezi ile doktora derecesini alan Aydın'ın uzmanlık alanları olarak, İslam Hukuku ve Türk Hukuk Tarihi gösteriliyor. "İslam- Osmanlı Aile Hukuku" ve "Türk Hukuk Tarihi" adlı kitapları bulunan Aydın, aynı zamanda Türk Diyanet Vakfı'na bağlı İSAM başkanlığı görevini yürütüyor.

İSAM başkanı Aydın, daha önce üniversitede türban konusunda yaptığı açıklamalarda, "Ben başörütüsü sorunun varolduğu bir ülkede, gerçek anlamda din ve vicdan hürriyetinin olduğu kanaatinde değilim" değerlendirmesinde bulunmuştu. 2005 yılında Ramazan ayında Bağcılar iftar çadırında düzenlenen "Din ve Vicdan Özgürlüğü" konulu panele katılan Aydın, konuyla ilgili şu görüşlerini dile getirmişti: "Kamusal alana getirilen yasak, meşru gösterilmeye çalışılıyor. Bu da inanç özgürlüğüne aykırıdır. Netice itibariyle kamusal alanda bir insan başını örttüğü zaman bunu bir propaganda, bunu bir ayrımcılığa vasıta sayıyorsanız, başını örtmeyeni de aynı şekilde saymanız gerekir."