Genelkurmay Başkanlığı'ndan Balyoz açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı Balyoz Davası'nda alınan kararlarla ilgili yaptığı açıklamada TSK personelleri ve ailelerinin üzüntülerini paylaştıklarını belirtirken, yargılamanın hakkaniyete uygun, kesin bir hükümle neticeleneceğine inanmakta olduklarını kaydetti.
Salı, 25 Eylül 2012 15:19

Genelkurmay Başkanlığı bugün Balyoz Davası'nda alınan kararlarla ilgili bir açıklama yaptı.

"Silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız" ifadelerine yer verilen açıklamada söz konusu yargılamanın hakkaniyete uygun, kesin bir hükümle neticeleneceğine inanıldığı kaydedildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Kamuoyunda “Balyoz Davası” olarak isimlendirilen davada İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesince 324 muvazzaf ve emekli TSK personeli hakkında mahkûmiyet kararı verilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, Hukuk Devleti olmanın erdemliliği ve Yüce Milletimize karşı olan sorumluluğumuz dikkate alınarak, TSK mensupları hakkında başlatılan soruşturma ve kovuşturmalar yakından takip edilmekle birlikte sabır, metanet, soğukkanlılık ve aklıselimle hareket edilerek yanlış anlaşılmalardan daima kaçınılmıştır.

Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız.

TSK olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, hukukun üstünlüğüne saygının gereği olarak, adil yargılanma ilkesi çerçevesinde, söz konusu yargılamanın hakkaniyete uygun, kesin bir hükümle neticeleneceğine inanmaktayız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

(soL - Haber Merkezi)