Gaziantep'in seçimi

Gaziantep yerel seçim sürecinin sıcaklığını yaşayan, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin piyasacı dönüşümlerine maruz kalan ve en büyük sorunu işsizlik olan bir sanayi kenti. Kentte AKP, CHP, MHP ve DTP özellikle merkez ilçelerde çalışmalarını popüler isimlere dayandırıyor. TKP ve ÖDP Büyükşehir, Şahinbey ve Şehit Kamil İlçe Belediyeleri’nde ortak aday destekleyerek kamuculuğa ve krizin çözümüne odaklanıyor.
Cuma, 20 Mart 2009 10:00

(soL) Emrah Kartal Gaziantep Türkiye'nin nüfus yoğunluğu bakımından altıncı büyük kenti. Kente girişte biri arazi aracı, diğeri tekstil alanında üretim yapan iki büyük fabrika ve büyük bir alışveriş merkezi dikkat çekerken, TOKİ konutları her "AKP kentinde" olduğu gibi Gaziantep'te de yeni bir yapılanmanın izlerini gösteriyor.

Kürt nüfus özellikle kent çeperinde yoğunlaşırken, kent merkezi, tüm seçim çalışmalarının "reklam panosu" niteliğini taşıyor. AKP, kentteki seçim çalışmalarını merkezi bir şekilde odaklanmış olarak yürütüyor. AKP'li milletvekilleri kenti sık sık ziyaret ediyor.

Geçen hafta Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in kenti ziyareti öncesinde, bir esnafın borçlarından dolayı intihar etmesi, oldukça cafcaflı ilerleyen seçim sürecinde irkilmeye yol açan, yaşanan ekonomik krizin derinliğini hatırlatan bir olaydı. Gaziantep'te krizin faturasını Türkiye genelinde olduğu gibi yine emekçiler ödüyor. İşsizlik Gaziantep halkının temel sorunu durumunda.

Gaziantep Belediye Başkanı Asım Güzelbey, yaşanan işsizliğin yanında, kent ulaşımını ve toplu taşımacılığı Gaziantep halkının başat sorunu haline getirmiş. Güzelbey, Yargıtay kararına uymayarak, işsiz kalan 200 belediye otobüsü şoförünün işe iade kararını uygulamaya koymuyor. Şoförler, Başbakan Erdoğan'ın 1 Mart'ta gerçekleştirdiği miting sırasında gerçekleştirdikleri protesto sonrasında AKP'liler tarafından tartaklandı. Güzelbey, bir yıl önce işe alınacaklarını vaat ettiği halde, 18 aydır direnen şoförlerin sendikası TÜMTİS'le imzaladığı protokole bile uymadığı için, protesto ediliyor.

"Gaziantep'te solun birleşik mücadelesi gerekli"
Yerel seçim gündemini Gaziantep'te yakından takip edenlerden biri de, yüksek bir okur kapasitesine sahip Gaziantep Hakimiyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Güreş. Kendisiyle yaptığımız görüşmede, Güreş, yapılan son seçimlerin ardından, Gaziantep'in sadece iki partinin yarıştığı bir kent olmaktan çıktığını belirtti. AKP, CHP ve MHP büyükşehir adaylarının eski milletvekili ya da bakan olduklarına dikkat çeken Güreş, bu durumun, 29 Mart'taki yerel seçimlerin taraflarca önemsendiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Gaziantep'te Şahinbey ve Şehit Kamil merkez ilçelerinin seçimler açısından önemini vurgulayan Güreş, bölgede 800 bine yakın oyun kümelendiğini söyledi. Kürt nüfusunun seçimlerde belirleyici olacağına değinen Güreş, Şahinbey ve Şehit Kamil ilçelerinin geçmişte AKP'ye oy verdiğini ancak bu seçimlerde tercihlerini değiştirecekleri üzerinde durulduğunu vurguladı. Güreş, solun Gaziantep'teki seçim gündemini, "seçimlerde solun ortak hareket kültürünü geliştirmesi gerekiyor. Biz gazeteci olarak risk alıyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gaziantep Şubesi olarak burada solu bir araya getirerek basın açıklaması gerçekleştirdik ancak başarılı olmadı. Burası eskiden solun kalesiydi" sözleriyle değerlendirdi.

Gaziantep'te sosyalistler "halk yönetecek" diyor
Gaziantep'te, sosyalist solun adayları ve parti temsilcileriyle görüştük. Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde ortak aday çıkarırken, TKP Şahinbey ilçesinde ÖDP adayını, ÖDP ise Şehit Kamil ilçesinde TKP adayını destekliyor. TKP Şehit Kamil İlçe Belediye Başkan Adayı olan tekstil işçisi Ali Bakır, seçim çalışmalarına ilişkin değerlendirmesinde, Gaziantep'te krizin emekçileri oldukça etkilediğini belirterek, öncelikle emekçilerle bir araya gelme olanağı aradıklarını ifade etti. Kriz gündeminde AKP iktidarına karşı mücadele süreciyle seçim çalışmalarını birbirinden ayırmadıklarını ifade eden Bakır, başta çalıştıkları fabrika gibi işyerlerinde hareketlilik yaratmak istediklerini belirtti. Kendi çalışma şartlarından örnek veren Bakır, "Maaşını gecikmeli ya da eksik alan arkadaşlarımız buna da şükür diyorlar. Onun ötesinde bir başka fabrikada işçi arkadaşların mesaileri kriz bahanesiyle kaldırılıyor. Resmi tatillerde çalıştırıp ücret vermiyorlar. İşçiler ise hala şükrediyor" dedi.

İlçe yönetiminde yer almaları durumunda nasıl bir politika izleyeceklerini ve işçi bir belediye başkanı adayına halkın verdiği tepkileri anlatan Bakır, halkın AKP ya da CHP gibi partilerin zengin adaylarını görmeye alıştığını, bu anlamda insanların işçi bir belediye başkan adayıyla tanıştığında şaşırdıklarını belirtti. İşçiler, kendisine izleyeceği yönetim politikasını sorduğunda, ilk önce kamulaştırma çalışmalarının önemine değindiğini, yapılacak çalışmaların halkın yönetime katılmasını sağlayarak bir arada gerçekleştirileceğini ifade ettiklerini söyleyen Bakır, "Kimi düzen partisi adayı uçaktan otel yapıyor, kimisi Gaziantep'e deniz getireceğini söylüyor... Biz bunları vaat etmiyoruz tabii ki. Ne yapılması gerekiyorsa beraber yapacağız" dedi.

ÖDP'nin Gaziantep'teki seçim çalışmaları hakkında, İl Basın Sözcüsü Şaban Pala, "Çalışmalarımızın seyri, bir mahalledeki bir semtteki insanları bir araya getirmek üzerine yürüyor. Ev ziyaretlerinde bulunuyoruz. Özellikle emekçi kesimlerin varoşların çalışanların temsili önemli" dedi. Yerel yönetimlerde, "doğrudan yönetim anlayışı"nı benimsediklerini vurguladı. "Yerel yönetimle merkezi yönetim arasındaki ilişkiler süreçlerinde halkın doğrudan katılımının gerçekleşmesi gerektiğini söylüyoruz. Kapitalist dünya içerisinde sosyalist adacıklar yaratmak istiyoruz" diyen Pala, bu söylemin, "Şu projeleri, bu projeyi gerçekleştirelim" demekten daha öte bir şey olduğunu belirterek, "Ne yapacaksak halkla birlikte yapacağız" dedi.

Sosyalistler AKP politikalarını cepheden vurmalı
AKP'nin kentteki miting ve seçim çalışmalarında yoksul mahallerde açıktan para dağıtıldığı Gaziantep'in yerel gazetelerine yansırken, ÖDP Gaziantep Fahri Danışmanı Abdullah Damar ile gerçekleştirilen para yardımlarına ilişkin sergiledikleri tavır hakkında konuştuk. "Yardımlar hakkında değerlendirmede biraz genel bakmak gerekiyor. Kriz ortamında Türkiye'de nasibini alıyor. AKP Neolibereal politikalarla sadaka kültürünü yaymaya çalıyor" diyen Damar, yardımları sürekli dağıtmanın mümkün olmadığını, halka bu süreci deşifre etmenin seçim çalışmaları adına önemli olduğunu vurguladı. Damar, "Seçim sürecinde devletin görevinin sadaka dağıtmak olmadığını, kapitalizmin krizler yarattığını belirtmemiz gerekiyor. Bu anlamda 'Sosyalizm bitti' söylemini tam tersine çevirmemiz, sosyalistlerin de AKP'nin neoliberal politikalarını tam cepheden vuracak siyaset geliştirmesi gerekiyor. Bu noktada TKP ile aynı şeyleri söylediğimizi düşünüyorum" dedi.

Kamuculuk ve sosyal devlet anlayışını tekrar tekrar gündeme getirmeleri gerektiğini ifade eden Damar, ancak böylelikle sosyalizmin, toplumun çoğunluğu için, emekçiler için mutluluk getireceğini anlatabiliriz dedi. Damar, Gaziantep'te kahve toplantıları ve bildiri dağıtımı gerçekleştirerek halka sosyalizmin, planlı ekonominin bir çözüm olduğunu anlatacaklarını söyledi. Damar, "Var olan adayların AKP, CHP gibi Gaziantep'te daha önce yönetime gelmiş partilerin çözüm olmadığını söylememiz gerekiyor" dedi.

"AKP ve CHP'yi deşifre etmeliyiz"
TKP Şahinbey İl Genel Meclis Üyesi Adayı Tekstil işçisi Abdurrahim Kahraman, 22 yıldır tekstil işçisi olduğunu vurgulayarak seçim süreciyle ilgili olarak ilk başta işyerinin aklına geldiğini, bu anlamda yurtsever, ilerici siyaseti iş yerlerine taşıdıklarını belirtti. İşyerlerinde işçilerin çoğunun AKP'ye oy vermiş olduğunu ifade eden Kahraman, "Biz şu an neden AKP'yle mücadele etmememiz gerektiği çerçevesinde AKP karşıtı söylemler geliştiriyoruz. Her şeye rağmen AKP'ye oy verecek arkadaşlar var. Biz krizin Türkiye'ye etkisinden söz ediyoruz" dedi. Türkiye'de kriz döneminde bir milyon, dünyada en kötü ihtimalle 50 milyon işsiz olacağının belirtildiğine değinen Kahraman, "Fabrikamızı krizden etkilenmemiş kabul ediyorum. Çünkü patron krizden yakınıyor ama herhangi bir girişimde bulunmadı. işçiler ise iyi kötü çalışıyorum ekmek götürüyorum diyor. AKP'nin yapmış olduğu yardımları gündeme getiriyorlar" dedi.

Yaptıkları çalışmalarda, "seçim yatırımları"na değindiklerini söyleyen Kahraman, "Yardımların bir sadaka değil bir hak olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Devletin imkanlarının farklı amaçlarla kullanıldığını söylüyoruz. Gaziantep'te benim izlenimim, işçilerin AKP ile CHP ilişkisinden etkilendiği doğrultusunda. Mutlaka ve mutlaka CHP'ye karşı da söylemler geliştiriyoruz. Bunların düzen partisi olduğunu söylüyoruz. Etkili olduğumuzu görüyor ve örgütleniyoruz. Bu seçim çelişkisinden koparmaya çalışıyoruz" dedi.

TKP Şehit Kamil İl Genel Meclis Üyesi Adayı Sibel Altıntaş ile Gaziantep'te kadınların siyaset sürecindeki yeri ve aldığı tepkiler üzerine konuştuk. Altıntaş, Gaziantep'te, Anadolu'nun diğer bölgelerinde olduğu gibi kadının siyasete atılmasının çok zor olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın "kadın beşiğini de sallar dünyayı da" sloganını hatırlatan Altıntaş, Erdoğan'ın sloganının kadınların nasıl bir sömürü mekanizması altında yaşadığını iyi gösterdiğini vurguladı. Altıntaş, "Siyasete de atılsak kadınız. Evde çamaşır yıkarken çocuk da baklacağız. Anadolu'da kadın olarak siyaset yapmak, hem de işçi sınıfı mücadelesinde bulunmak daha zor" dedi.

Yereldeki gündemin Türkiye genelinden bağımsız düşünülemeyeceğini belirten Altıntaş, "Yereldeki başkan da kendini "padişah" ilan ediyor, başbakan da kendini "padişah" ilan ediyor. Gericilik şehrimizde yedi yıl öncesine kadar bu kadar yoğun değildi. Türbanlılar çoğaldı. Evine kapanan kadınlar çoğaldı" dedi. Seçimlere ilişkin yaklaşımları değerlendiren Altıntaş, "Türk de olsak, Kürt ya da Arap olsak hayat eşit bir şekilde tüm emekçileri etkiliyor. Ancak burada adaylardan biri galerici diğeri kuyumcu. Şahinbey ve Şehit Kamil için onlar birer patron. Sorun halkın patronları mı, işçileri mi tercih edeceği?" dedi.

Gaziantep seçim notları