Ergenekon'la karışık sendika operasyonu

Türkiye'de patron hizmetkarı sendikacılığın duayeni olan Özbek, son Ergenekon operasyonunda gözaltına alındı. Şimdi akıllara "Türk Metal saltanatı kime kalacak?" sorusu geliyor.
Cuma, 23 Ocak 2009 09:20

soL (HABER MERKEZİ) Ergenekon davası çerçevesinde yapılan son operasyonlarda, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ve ekibi de gözaltına alındı.

Gazeteler "sürpriz" dese de, hiç sürpriz olmayan Türk Metal baskını, akıllara bir dizi soru getirdi: Sendikacılık hayatı boyunca önceliği patronlara hizmet etmek olan Özbek'in yerine kim geçecek? Türkiye'nin en büyük finansal kaynaklarına sahip olan sendikası haline gelen Türk Metal saltanatı kime kalacak?Özbek'in yerine daha patroncu, daha işbirlikçi, daha işçi düşmanı biri mi bulundu? Yoksa Özbek'e son bir gözdağı verilerek hükümete yakınlaşması mı sağlanıyor?

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi
Özbek'in yanı sıra Türk Metal'in iki başkan yardımcısı ve iki genel sekreterinin Ergenekon davası kapsamında gözaltına alınması, basında "sürpriz", "şok" gibi ibarelerle verildiyse de, aslında kimse için sürpriz olmadı. Özbek'in ismi, aylardır açık biçimde Ergenekon davasıyla birlikte anılıyordu.

Ekim ayının başlarında, Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, Özbek'e has mafyatik yöntemlerle "görevden alınmış" ve yerine Hüseyin Özben atanmıştı. Olayın ardından, bu operasyonun, Özaltın'ın Özbek'e muhalif olduğu için yapıldığı yönünde söylentiler dile getirilmişti.

Görevden alınan Özaltın, "Özbek'in Ergenekon'a para aktardığı" iddiasında bulunmuş ve "elinde her biri Özbek'in sonunu hazırlayabilecek 27 dosya bulunduğunu" dile getirmişti. Türk Metal'de yaşanan çok sayıda yolsuzluğa ilişkin açıklamalarda da bulunan Özaltın, "bu işlere dur demeyi Cenab-ı Allah bana nasip etti" demişti. Özaltın'ın açıklamaları Cihan Haber Ajansı tarafından servis edilmiş ve başta Zaman gazetesi olmak üzere iktidar yanlısı basında geniş biçimde yer almıştı.

Bu olayların ardından, Türk Metal'in metal sektöründeki toplu iş sözleşmesi sürecinde takındığı, kendi standartlarını dahi aşan işbirlikçi tutumu, DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası tarafından Özbek'in isminin açıkça Ergenekon'la birlikte anılmaya başlanmasına bağlanmış, sendikadan yapılan açıklamada, Özbek için "nereye kaçacağını bilemiyor. Kendisini palazlandıranların kucağına koşuyor, sahiplerine yalakalanıyor. Onların kendisini bir kez daha kurtaracağını umut ediyor" denilmişti.

Türk-İş Genel Merkezi, Özbek'in Şubat ayında Türk-İş tarafından yapılacak eylemler öncesinde konfederasyona uyarı amacıyla gözaltına alındığı iddiasında. Dün Türk-İş yetkililerinin yaptıkları açıklamalar bu doğrultudaydı.

Saltanat kime kalacak?
Bu yaşananların ardından Türk Metal'in 33 yıllık ağası Özbek'in tasfiye edilmesi durumunda, metal sektöründeki patronların en büyük dostu olan bu sendikaya yeni bir başkan bulunması gerekecek. Türk Metal'in başına geçecek olan kişi, boyutları pek az kişi tarafından bilinen devasa parasal kaynakların kontrolünü elinde bulunduracak ve kendisinden Özbek'in 33 yıldır sergilediği hizmet performansını geride bırakacak bir işçi düşmanlığı beklenecek.

Ayrıca, Türk Metal'in başına getirilecek kişinin mevcut AKP iktidarına da yakın bir isim olması bekleniyor. Böylelikle Türk-İş'in bir konfederasyon olarak toptan AKP'nin eline geçme süreci de ciddi biçimde hız kazanmış olacak.

Bunlar düşünüldüğünde, kaçınılmaz olarak, kendisi de 15 yıldır Türk Metal Manisa Şubesi'nin ağası olan, Özbek ve ekibi hakkında 27 dosya hazırlayacak kadar "emek" vermiş, bu arada Manisa'da yıllardır gösterdiği işçi düşmanlığı performansıyla da Özbek Ağa'nın yerine aday olabileceğini göstermiş olan Mehmet Ali Özaltın, akla ilk gelen isim oluyor.