Ergenekon'da "hızlandırılmış tur"

Dün, Ergenekon soruşturmasının başlamasına neden olan bombaların görüntüleri ilk kez basına dağıtılırken Veli Küçük'ün Zirve Yayınevi davasında ifade verdiği ortaya çıktı.
Cumartesi, 09 Mayıs 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) Dün Ergenekon davası açısından hareketli bir gündü. Yeni gözaltılar, basına servis edilen gizli belgeler ya da duruşmada tartışma gibi olaylar yaşanmamasına karşın Ergenekon'u ilgilendiren önemli gelişmeler oldu.

Küçük, Zirve davasında ifade vermiş
Dünkü duruşmanın öğlenden sonraki oturumunda söz alan Veli Küçük, 6 Mayıs Çarşamba günü, Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde yaşanan olaylara ilişkin "şüpheli" sıfatıyla ifade verdiğini açıkladı. Küçük, ifade vermesinin nedeninin Mersin Cezaevinde bulunan iki kişinin Taraf Gazetesi'ne göderdiği bir elektronik postada "Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamının tertipçisi veya azmettiricisi, Veli Küçük'tür" ifadesinin yer alması olduğunu iddia etti. Taraf Gazetesi'nin de bu mesajı, Malatya Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdiğini ifade eden Veli Küçük, "Malatya da, Silivri savcılığına göndermiş. Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamı nedeniyle çarşamba günü şüpheli olarak Silivri'de ifade verdim. Zirve Yayınevi'nin şu anda şüphelisiyim" dedi.

Meşhur bombaların ilk görütüleri
Ergenekon soruturmasının başlatıcısı olduğu söylenen, Ümreniye'deki bir gecekonduda ele geçirilen 27 adet bombanın görüntüleri dün ilk kez yayınlandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen CD'de, Ümraniye'de ele geçirilen 27 adet el bombasına ilişkin 38 fotoğraf ve 7 dakika 32 saniyelik video kaydı bulunuyor. Fotoğraflarda, bombaların içinde bulunduğu iddia edilen tahta sandığın da yer alması dikkat çeti.

Baykal'a takipsizlik
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında, TBMM Grubunda Ergenekon soruşturmasıyla igili açıklamalarıyla "yargı görevini yapanı etkileme ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Baykal, 14 Nisan'da partisinin Meclis Grubunda yaptığı konuşmada "Bu, bir darbedir. Elbette siyasal bir darbedir, bir AKP darbesidir. Daha da acısı, bu bir savcılık darbesidir" demişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Anayasa'nın 83. maddesinin 1. fıkrasına göre, TBMM üyelerinin Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, ileri sürdükleri düşüncelerden sorumlu tutulamayacağına işaret edilen kararda, ''Meclis çalışmaları'' kavramının, sadece TBMM'deki faaliyetleri kapsamadığı, siyasi partilerin grup konuşmalarını ve bunların basın toplantılarında tekrarının da bu kapsamda değerlendirildiği vurgulandı.