Erdoğan: ‘2023’e kadar almazlarsa AB kaybeder’

Berlin’de “Krizin Ötesinde Avrupa” isimli bir konferansının kapanış konuşmasını yapan Tayyip Erdoğan, “AB Türkiye’yi 2023’e kadar almazsa kendisi kaybeder” dedi.
Çarşamba, 31 Ekim 2012 12:40

Resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya giden Başbakan Tayyip Erdoğan, Berlin’de Nicholas Berggruen Enstitüsü’nün “Krizin Ötesinde Avrupa” isimli konferansının kapanış konuşmasında Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Türkiye 2023’e kadar AB üyesi olacak mı?” sorusuna cevap veren Erdoğan, “Herhalde o kadar bizi oyalamazlar. O kadar bizi oyalamaya kalkarlarsa AB kendisi kaybeder, en azından Türkiye’yi kaybeder” diye konuştu. “2023 hedeflerine ilerleyen bir Türkiye var” diyen Erdoğan “Aynı zamanda 2071 hedeflerine de ilerleyen bir Türkiye var. Kim için? Doğmayan çocuklar için, doğacaklar için. Bu hedefi koyduk. Bu tabii aslında büyük düşünmenin gereğidir” diyerek sözlerini sürdürdü.

“Üyelik hedefinden vazgeçmedik”
DHA’nın haberine göre, Berlin Büyükelçilik Hizmet Binasının açılışına katılan ve Avrupa Birliği’nin amacına ve başarısına inandığı için Türkiye’nin üyelik hedefinden vazgeçmediğini söyleyen Erdoğan “Müzakere sürecinde siyasi saiklerden kaynaklanan tıkanıklığın bir fayda getirmediğini, üyeliğimizin her iki tarafın yararına olduğunun görülmesi gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz” diye konuştu.