Emrullah Uslu Türkiye'ye döndü

Adı sıklıkla Fethullah Gülen cemaati ile yan yana gelen Başkomiser ve Taraf Gazetesi yazarı Emrullah Uslu, sekiz yıldır "okyanus aşırı uçamaz" raporuyla ABD'de yaşayan Uslu sessiz sedasız ülkeye döndü.
Pazartesi, 13 Nisan 2009 21:54

soL (HABER MERKEZİ) Taraf Gazetesi'ndeki köşesinde TSK ve bir çok devlet kurumunu eleştiren yazıları ile gündeme gelen polis yazar Emrullah Uslu sekiz yıldır sürdürdüğü ABD macerasını sesiz sedasız sonlandırdı.

Meslektaşları basın açıklaması yapması ya da bir şikayetini dile getirmesi durumunda bile disiplin cezası alırken, Taraf Gazetesi'nde "Emre" takma adıyla yazan Emrullah Uslu, gelir gelmez ilk iş olarak başkomiserlikten emniyet amirliği rütbesine yükselmek için sınava girdi.

Polis kimliğini saklamayı tercih eden ancak "Genelkurmay andacının sızdırılması ve TSK'nın ağır bir dille eleştirilmesi" suçlamaları nedeniyle polis olduğu resmen doğrulanan Uslu hakkında çişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Uslu hakkında soruşturma başlatmıştı. Emrullah Uslu'nun terfi alıp almayacağı önümüzdeki hafta belli olacak.

Uslu'nun mesleki geleceğinin ve soruşturma sonucunun ne olacağı merak konusu. Başkomiser Uslu'nun kadrosunun halen Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nda olduğu biliniyor.

1999 yılında Polis Akademisi'nden mezun olan Emrullah Uslu, komiser yardımcısı olarak çeşitli birimlerde görev yaptı. Uslu, komiser rütbesine terfi ettikten sonra da EGM Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nda görevlendirildi. Yabancı dil bilen Uslu, yüksek lisans için ABD'deki çeşitli üniversitelere burs başvurusu yaptı. Uslu'nun başvurusuna Utah'tan olumlu yanıt gelince EGM de kendisine iki yıllığına yurtdışı için 'Pasif görev' izni verdi.

Emrullah Uslu kimdir?
Uslu, yüksek lisans amacıyla 2001 yılı ağustos ayında ABD'ye gitti. Burs süresi sonunda Türkiye'ye dönmeyen Uslu, 2003'ten bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sağlık raporları gönderdi. Uslu için önce herhangi bir işlem yapılmadı. Uslu, geçen yıl yayın hayatına başlayan Taraf Gazetesi'nde, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Önder Aytaç'la ortak imzalı yazılar yazmaya başladı. TSK, Uslu ile ilgili rahatsızlığını Başbakanlık aracılığıyla Emniyet'e bildirdi. Bunun üzerine Uslu'nun personel dosyası incelemeye alındı. Uslu çeşitli açıklamalarında kendisinin Fethullahçı olmadığını ve ABD'de kalmasının da yasal olduğunu iddia etmişti. Uslu'nun "akademik çalışmaları"nı sürdürdüğü ABD'nin Utah eyaleti, Fethullah Gülen cemaatinin merkezi olarak biliniyor. Uslu "sivil" Taraf'ın "terörle mücadele uzmanı" yazarı.