Emekçi çocuklarına imam hatip önerdi kendi torununa Fransız okuluna yolladı!

Emekçi çocuklarına imam hatipleri reva gören AKP milletvekili Ali Boğa’nın torununun Fransız okulunda okuduğu ortaya çıktı. 5.5 yaşındaki çocukların okula başlatılmasıyla ilgili uzmanların uyarılarına kulağını tıkayan AKP'lilerden biri olan Boğa'nın, torununun 'intibak sorunuyla' yakından ilgili olması da dikkat çekti.
Pazartesi, 27 Ağustos 2012 15:58

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, imam hatip çıkışıyla tepki çeken AKP’li Ali Boğa kendi torunu için Fransız müfredatıyla eğitim veren Fransa’nın Türkiye’deki devlet okulunu seçti.

AKP’li Boğa, 22 Ağustos’ta seçim bölgesi Muğla’da katıldığı İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin pilav günü etkinliğinde, “Şu anda bir şans geçti elimize. Biz bütün okulları, elbette bu okulların kaydında kuydunda sayıyı artıracağız. Ama bütün okulları imam hatip okulu yapma şansını elde etmiş durumdayız. 4+4+4 ’ten sonra Kuranıkerim ve peygamberimizin hayatının seçmeli ders olmasından sonra bu şansımız var” diye konuşmuştu. Boğa sözleriyle 4+4+4 düzenlemesinin gerçek amacını itiraf etmiş, Boğa’nın sözleri tepkilere yol açmıştı. Tepkiler üzerine yazılı bir açıklama yapan Boğa, “bir kısım medyada” yer aldığı gibi sadece imam hatip liselerine dayalı tek tip bir eğitim anlayışını savunmasının söz konusu olamayacağını söyleyerek, “Bununla birlikte, imam hatip liselerine kayıt sayısının artırılmasının ve diğer okullarda söz konusu seçmeli derslerin teşvikinin tarihini bilen, milletini seven, inancıyla barışık, küresel yenilik ve gelişmelere açık bir nesil yetiştirilmesine yardımcı olarak Türkiye ’nin geleceğine yarar sağlayacağı görüşümü muhafaza ettiğimi yineliyorum. Takdiri yüce milletimizin aziz vicdanına havale ediyorum” demişti.

Fransız müfredatıyla eğitim
Ancak Boğa’nın bu açıklamalarına karşın torununun eğitimi için farklı düşünceleri olduğu ortaya çıktı. Boğa’nın torunu için tercih ettiği okulun, “tarihini bilen, milletini seven, inancıyla barışık bir nesil yetiştirecek bir içerikle” diye tarif ettiği imam hatip eğitimiyle de uzaktan yakından ilgisi bulunmuyor. Boğa’nın torunu, Fransızca eğitim veren, müfredatının içeriği tamamen Fransa tarafından belirlenen bir okulda öğrenim görüyor. Boğa’nın torunu M.H. için ailesi, Ankara’daki Fransız okulunu tercih etti. Boğa’nın torunu okulla, Ankara’da Fransa eğitim bakanlığına bağlı olarak Fransız müfredatıyla eğitim veren Charles de Gaulle Lisesi’nin (Lycée Français Charles de Gaulle) anasınıfıyla tanıştı, ilk eğitim ve orta öğrenimini de burada aldı. Boğa’nın kızının önümüzdeki sonbahardan itibaren yurtdışı göreviyle Türkiye’den ayrılması nedeniyle Boğa’nın torunu da eğitimini yurtdışında sürdürmek üzere Fransız okulundan ayrıldı.

Boğa: İntibak sorunu olmasın diye
Ali Boğa, Fransız okulunu seçmelerinde damadının diplomat oluşunun belirleyici olduğunu söyledi. Boğa, “Amerika’da ya da başka ülkelerde imam hatip okulu yoksa biz ne yapalım? Fransız okulu, diplomatlara dünyanın her yerinde gittikleri ülkelerde geçiş imkânı sunun bir okul. Torunum da babasının sürekli dünyanın her yerine gitmek zorunda olduğu için, eğitimde gittiği ülkelerde sorun yaşamasın istedi. Amerika, Afrika, Asya, dünyanın her yerinde muadili olan, her yerde geçiş imkânı sağlayan tek okul da bizdeki bu Fransız okulu. Dolayısıyla çocuğun gideceği ülkelerde intibak sorunu yaşamaması için bunu tercih ettik” dedi.

Boğa kendisinin imam hatiplerle ilgili açıklaması üzerinden bazı kliklerin içine sorulmak istendiğini ileri sürdü.