Devlet vakıf üniversitesi kuruyor

Tarikat bağlantılarıyla bilinen sağlık merkezlerinin birleştirilip üniversite yapılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.
Cumartesi, 09 Ocak 2010 09:30

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Bezm-i Alem Valide Sultan, Silahtar Abdullah Ağa ve Abdülhamit Sani Mazbut vakıfların birleştirilerek üniversite haline getirilmesini öngören kanun tasarısı Meclis Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından onaylandı.

"Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi" adıyla eğitim verecek üniversite gelecek yıl faaliyete geçecek. Üniversitede tıp, diş hekimliği, eczacılık, sağlık bilimleri ve eğitim fakülteleri ile sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu ve sağlık bilimleri enstitüsü bulunacak.

İstanbul'un en eski hastanelerinden olan Vakıf Gureba Hastanesi de tıp fakültesine dahil edilecek. Üniversitenin ana kampüsü, Okmeydanı'nda Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce bu iş için ayrılan 332 dönümlük alana inşa edilecek.

"Bezm-i Alem'in tarihi anlamı var"
Yasa tasarısını kabul edildiği Milli Eğitim Komisyonu'nda kurulacak üniversitenin ismi de tartışma konusu oldu. AKP'li Sami Güçlü, "Bezm-i Alem" ismine eski olduğu gerekçesiyle karşı çıktı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise, "Bezm-i Alem" isminin tarihi anlamını hatırlattı. Çubukçu, "Sayın Sami Güçlü, Bezm-i Alem isminin eski olduğunu söylüyorsunuz ama sizin adınız da eski, yine de kullanılıyor" dedi.

Nimet Çubukçu'nun bahsettiği "tarihi anlam" ise Bezm-i Alem'in, Abdülmecid'in bugünkü Vakıf Gureba hastanesini yaptıran hayırsever annesinin adı olması.

(soL - Haber Merkezi)