Devlet nikahsız yaşayanlarla mücadeleye hazırlanıyor

Devlet, ahlaki yozlaşma ve nikahsız birlikte yaşamın aile kurumunu tehdit ettiğini öne sürerek harekete geçti. Başlatılan projeyle gençler nikaha davet edilecek.
Çarşamba, 04 Mayıs 2011 11:19

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Aile 2023 Vizyonu' belgesinde kadınlar, çocuklar ve yaşlılar için öngörülen düzenlemelerin arasında yer alan "nikahsız yaşamla mücadele" hedefi dikkat çekti. Belgede Başbakan'ın çağrısıyla 3 çocuk doğurması istenen kadınların iş gücüne katılım oranının yükseltilmesi gibi hedefler de var.

Devlet, nikahsız yaşama karşı propaganda seferberliği başlatıyor. Akşam gazetesinden Hakkı Kurban'ın haberine göre, Selma Aliye Kavaf'a bağlı Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Aile 2023 Vizyonu' belgesinde ahlaki yozlaşma ve nikahsız birlikte yaşamın aile kurumunu tehdit ettiği vurgulandı. Nikahlı yaşam için start veren bakanlık, kamu kurumları, medya ve sivil toplum kuruluşları ortak çalışma yürütecek.

Kurban'ın haberinde satırbaşlarına da yer verilen belgedeki bazı maddeler şöyle:

Sosyal risk haritası
- Kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 35'e yükseltilecek.
- Yeni yetişen nesillerin zayıflayan aile algısını kuvvetlendirecek uygulamalara öncelik verilecek.
- Hukuk devletinde kurumsal aile yapısının temeli olan hukuki bağ (nikah) vurgulanarak 'nikahsız birlikte yaşamaların' ve ahlaki yozlaşmanın, bu kurumu tehdit ettiği, kamu kurum ve kuruluşları ile medya ve sivil toplum kuruluşları tarafından eşgüdüm halinde toplumun tüm katmanlarına anlatılacak şekilde çalışmalar yapılacak.

Profesyonel koruyucu aile
- Her çocuğun mutlaka bir aile yanında yaşamını sürdürmesi için, sosyal yoksunluğu olan çocukların yatılı kuruluş bakımı yerine 'Profesyonel Koruyucu Aile veya Evlat Edindirme Sistemi' içinde yetişmesi sağlanacak.

Belgede, ayrıca, yaşlanma enstitüsü gibi yaşlılara yönelik hedeflere de yer verildi.