Dersim'de hava destekli operasyon

Dersim'de dün akşam saatlerinde PKK'li bir grubun il merkezi yakınlarındaki askeri birliğe sızma girişiminin ardından askerler hava destekli operasyon başlattı.
Cumartesi, 03 Kasım 2012 01:34

DHA'dan Ferit Demir'in haberine göre Dersim'de dün akşam saatlerinde kalabalık bir PKK'li grup, Dersim il merkezi yakınlarındaki askeri birliğe sızma girişiminde bulundu.

Askerlerin karşılık vermesiyle PKK'liler kaçarken, bölgede hava destekli operasyon başlatıldı. Bugün öğle saatlerinde ise Dersim ile Pülümür arasında tespit edilen 2 ayrı PKK'li grubun bulunduğu yerler kobra helikopterleri tarafından bombalandı.

Dersim'de dün akşam saat 18.30 sularında il merkezi yakınlarında Kurispi bölgesinde 4'ncü Komando Tugay Komutanlığı'nın bulunduğu Bayraktepe Bölgesi ormanlık alanda sızmaları ve saldırıları önlemek amacıyla bulunan askeri birliğe kalabalık PKK'li grup tarafından saldırı düzenlenmek istendi. Askerler, uzun namlulu silahlar ile yapılan saldırıya, anında karşılık verdi. 4'ncü Komando Tugayı'na bağlı birliklerle sızma girişiminde bulunan PKK'liler arasındaki çatışma yaklaşık 20 dakika sürdü. PKK'liler, karanlıktan yararlanıp bölgeden kaçarken, etkisiz hale getirilmesi için havadan çok sayıda birlik bölgeye sevk edildi. 2 kobra helikopteri de PKK'lilerin kaçış yollarını yoğun şekilde bombaladı.

Sızma girişiminden sonra sabah saatlerinde kirpi tipi zırhlı araçlar ile Çiçekli Demirkapı ve Çalkıran bölgelerine sevk edilen özel eğitimli birlik ile bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Çalkıran bölgesinde tespit edilen PKK'li grup ile çatışmaların yaşandığı belirtildi. Çatışmalarda ölen yada yaralanan olmadığı öğrenildi.

Saat 16.00 sularında Dersim ile Pülümür ilçesi arasındaki Kutuderesi Vadisi ve Pülümür Vadisi içinde 2 ayrı PKK'li grup tespit edildi. PKK'lilerin bulunduğu dağlık ve ormanlık alanın etrafındaki hakim tepelere anında helikopterler ile özel eğitimli birlik gönderildi. Bölgeye gelen 4 kobra helikopteri PKK'lilerin bulunduğu alanları yoğun şekilde bombardıman altına aldı. Pülümür Vadisi içine indirilen komando birliklerinin operasyonu devam ederken karadan da operasyon bölgesine birlikler sevk ediliyor.