Demokrat Parti’de “Ergenekon” restleşmesi sürüyor

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Hüsamettin Cindoruk’un başkan adaylığına karşı yaptığı açıklamada Ergenekon Davasını gündeme getirerek "Partimizi demokratik çizgisinden saptıracak bir anlayışa, teşkilatımız izin vermeyecektir" dedi.
Cuma, 08 Mayıs 2009 10:50

soL (HABER MERKEZİ) DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, "Ergenekon Ajansı" Cihan'a yaptığı açıklamada, daha önce "Milli iradeyi militarizme teslim eden, 27 Nisan e-muhtırasına destek veren, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 dayatmasını savunan, Ergenekoncuların avukatlığına soyunan ulusalcı çizgideki bir şahıs" olarak nitelediği Hüsamettin Cindoruk'un başkan adaylığını eleştirdi. Ergenekon Davası kozunu kullanan Soylu, Cindoruk'un adaylığını sızma olarak nitelerken, "Ergenekon" ile ilgili sözlerinin çok yakışıksız olduğunu ifade etti.
Cindoruk'un beklediği tavrı gösterdiğini dile getiren Soylu, kongrede DP'nin iktidar sürecini başlatacağını ve bunun adının ise yeni doğum olacağını söyledi. Soylu, "Sadece partimize değil merkez sağın karakterine zarar vermiştir. Millet nezdinde zayıflatmış unsurlar olarak değerlendiriyorum. Merkez sağ darbe severlerin tam karşısındadır. Partimizi demokratik çizgisinden saptıracak bir anlayışa da teşkilat izin vermeyecektir. 28 Şubat sürecinin sahipleri, partimizi daha önce bölenler, 367 sürecini tetikleyenler, 27 Nisan e-muhtırasının arkasında duranlar bütün bunlara bizim partinin genel başkanı olarak, sürecin zararını gören arkadaşların tahammül etmesi mümkün değildir. Arkadaşlarımızla değerlendiriyoruz, bende değerlendiriyorum" dedi.

Cindoruk'un Ergenekon ile ilgili açıklamalarını son derece uygunsuz bulduğunu da sözlerine ekleyen Soylu, "Bu konuda DP'nin aylardan beri ortaya koyduğu, özellikle bunun mağduru olan bir siyasi parti, bu tip darbe araçlarının en önemli mağduru, bu çatı altında ortaya çıkmasını çok açık bir şekilde söylemek istiyorum ki üzüntü vericidir, yanlıştır" dedi. Soylu, Ergenekon operasyonlarını yöneten savcıya "Organize Savcı" diye hitap etmesini de yakışıksız bulduğunu belirtti. Soylu 16 Mayıs'taki DP Kongresi'nde, bir tarafta demokrasi, bir tarafta ise "her ne olursa olsun anti demokrasi olsa bile bu işin içinde bulunmaya çalışanlar" olduğunu savunurken, "Bu çok önemli yüzleşme ve geçmiş sürecin doğruların, eksikliklerin tamamen karşı karşıya gelebilmesidir. Daha önce bunun olması lazımdı ama bugüne nasipmiş" dedi.