Çiftçi: Potansiyel suçlu ilan edildim

Erdoğan’dan “Ananı da al git” diye azar işiten çiftçinin, Erdoğan’ın Mersin mitingi öncesi gece evi kuşatıldı. Öncel sabah da gözaltına alındı. Gözaltıların ardından gelen açıklamalar ise aynı: Gözaltı değil misafirlik diyelim!
Pazartesi, 09 Mart 2009 17:52

soL (HABER MERKEZİ) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, üç yıl önceki Mersin gezisinde kendisine tepki gösterince "Ananı da al git" dediği Mustafa Kemal Öncel adlı çiftçi AKP'nin dünkü mitingi öncesi de gözaltına alındı. Erdoğan'ın kentten ayrılmasının ardından serbest bırakılan Öncel, "Potansiyel suçlu muamelesi görüyorum" dedi.

Çiftçi Öncel, Mersin'e 11 Şubat 2006'da gelen Erdoğan'ı protesto edip "Çiftçinin hali ne olacak? Anamız ağladı. Hangi yüzle geliyorsun buraya" demişti. Öncel'e tepki gösteren Erdoğan'ın çiftçiye yanıtı "ananı da al git" olmuştu.

Öncel, Erdoğan'ın seçim çalışmaları için 1 Temmuz 2007'de Mersin'e gelişi öncesinde de bir süre gözaltına alınmıştı. Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer'in gözaltı ile ilgili açıklamasında "Gözaltına alınmadı, misafir edildi. Kendisine çay servisi de yapıldı" denilmişti.

Erdoğan'ın dünkü Mersin mitingi nedeniyle sabah gözaltına alınan Öncel, Başbakan'ın kentten ayrılmasının ardından saat 16.30'da serbest bırakıldı.

Öncel, olayla ilgili "Dünden beri polis takibindeydim. Sabaha kadar sivil polisler evimin etrafını sardı. Geceyi evimde geçirdim. Sabah anneme gitmek durumundaydım. Dolmuşa bindim. Mezitli girişinde beni gözaltına aldılar. Dolmuştan inmiştim. Miting meydanında gözaltına aldıklarını söylemişler. Gözaltına aldıkları yer miting meydanına 15 kilometre uzaklıktaki kendi mahallem. Beni karakolda misafir ettiler. Çay ikram ettiler. Ben şu anda devlet kullanılarak süründürülüyorum" dedi.

Emniyet Müdürü Ekizer de, Öncel'in tedbir amaçlı misafir edildiğini ve bunu da Öncel'in istediğini öne sürdü.