CHP’li Eryılmaz’dan Yemen’de yakalanan silahlara ilişkin soru önergesi

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Yemen’de yakalanan kaçak silahları Meclis gündemine taşıdı.
Perşembe, 08 Kasım 2012 19:47

CHP Hatay vekili Eryılmaz, verdiği soru önergesinde Başbakan Erdoğan’a Yemen’de yakalanan kaçak silahlara ilişkin sorular yöneltti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın konuya ilişkin yaptığı "Yemen'de yakalanan gemide ne kadar silah var, ne derece doğru bilmiyorum. Yemen Gümrüğü'nün veya Dışişleri'nin beyanını baz almak suretiyle açıklama yapıyorum. Geminin gümrük işlemleri Mersin Gümrüğü'nde yapılmış. Mersin'de bu yükü taşıyan gemi Liberya bandıralı. Daha önce Türk bandıralı demiştim. Sonra düzelttim. Ürünü taşıyan firma Türk firması. Kırmızı hat risk değerlendirmesi varmış. Bu kırmızı hat kapsamında kontrolünü bizim memurumuz yapmış. Beyannamede gıda maddeleri denilmiş. Kakaolu ve çilekli bisküvi denilmiş. Banka havalesi Kuveyt Türk'te yapılmış. Olay bu" şeklindeki açıklamalarını hatırlatan Eryılmaz, Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

“-Aden Limanında yakalanan gemi hangi ülke bandıralıdır?

-Aden Limanı’nda yakalanan kaçak silahlarla ilgili herhangi bir bilginiz var mıdır?

- Geminin gümrük işlemlerinin Mersin Gümrüğü'nde yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu konuda ağır ihmali olan yetkililer hakkında
soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

-Yükün bir Türk firmasına ait olduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu yükü kim göndermiştir? Bu yükün içeriği silahlar kime hangi sebeple gönderilmiştir? Konşimento içeriğini kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?

- Aden Limanında yakalanan gemideki silahların adedi ve menşeleri nedir?

- Yemen’de yakalanan kaçak silahlarla ilgili Yemenli yetkililerle herhangi bir görüşme yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne gibi girişimlerde bulunulmuştur? Yapılmadıysa yapmayı düşünüyor musunuz?

- Yemen yönetimine Suudi makamlar aracılığıyla konunun ayrıntılarının kamuoyuna açıklanmaması yönünde Türk Hükümeti tarafından baskı uyguladığı iddiaları doğru mudur?”

(soL - Haber Merkezi)