Birinci öğretimlerde üniversite harçları kaldırıldı

Bugün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, birinci öğretimde ve açık öğretimde harçların kaldırıldığını söyledi.
Salı, 28 Ağustos 2012 02:28

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, ''Birinci öğretimde ve açık öğretimde harçlar kaldırılmıştır'' dedi.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

"Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır."

Söz konusu düzenleme üniversitelerin ikinci öğretim bölümlerini kapsamazken Bülent Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasının bugün gerçekleştiğini ifade ederek, bu akşam mükerrer veya yarın ki Resmi Gazete'de kararnamenin yayımlanacağını bildirdi.