BDP'li milletvekilleri hakkında savcılık incelemesi

Şemdinli'de PKK'li grup tarafından karşılanan BDP'li milletvekilleri hakkında savcılık tarafından inceleme başlatıldı. Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından başlatılan soruşturmada, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi dikkate alınıyor.
Cumartesi, 18 Ağustos 2012 22:28

İncelemelerde bulunmak üzere Hakkari’nin Şemdinli ilçesine giden BDP, DTK, HDK, EMEP, SDP, ÖDP ve ESP'nin oluşturduğu heyetin yolu Bağlar köyünde PKK'liler tarafından kesilmiş ve iki grup buluşmuştu. Bunun üzerine harekete geçen Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi uyarınca BDP'li milletvekilleri hakkında inceleme başlattığını açıkladı.

Buluşmanın görüntü ve video kayıtlarını inceleyen savcılık, "milletvekilleri ile teröristler arasındaki samimi konuşmalar ve sarılmaların bir yol kesme eylemi olarak gözükmediği", “BDP'li milletvekilleri ile PKK gerillalarının buluşması” olarak değerlendirileceği iddiasıyla ilgili incelemeyi başlattığını duyurdu.

Savcılığın incelemesinin ardından, Gülten Kışanak başta olmak üzere grupta yer alan BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel, Esat Canan, Adil Kurt, Nazmi Gür, Halil Aksu, Hüsamettin Zenderlioğlu ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlanacağı bildirildi. Söz konusu fezleke daha sonra Adalet Bakanlığı aracılığıyla TBMM'ye gönderilecek.

Savcılık grupta bulunan diğer siyasi parti yöneticileri hakkında da inceleme yapılacağını ve grubu karşılayan gerillalar hakkında yakalama istemiyle soruşturma kararı çıkarıldığını açıkladı.