BDP'den Gaziantep saldırısına kınama açıklaması

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 9 kişini hayatını kaybettiği Gaziantep'teki saldırıyı açıkça kınadıklarını ve lanetlediklerini bildirdi.
Salı, 21 Ağustos 2012 14:52

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ile yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep'te meydana gelen bombalı saldırıda yaşamını yitiren yurttaşlara rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilediklerini belirterek, yaralanan vatandaşlara da acil şifalar temenni ettiklerini ifade etti.

''Çocuklarımızın ve sivil yurttaşların katledilmesine yol açan, mübarek bayramı kana bulayan bu saldırıyı açıkça kınıyor, lanetliyoruz. Saldırı sonrasında partimizi ve partililerimizi hedef haline getirmek isteyenleri de bu çirkin tutumları nedeniyle esefle karşılıyoruz" diyen Demirtaş, "Saldırının arkasındaki ve içindeki bütün güçlerin tereddüte yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkarmasını, katliamın tüm yönleriyle aydınlatılmasını bekliyoruz. Gaziantep'te gerçekleşen saldırıyı bir kez daha kınarken bütün halkımıza da başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz'' dedi.

Demirtaş açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Ülkemizi her türlü şiddet zemininden ve olasılığından uzak tutmanın tek yolu kurumsal demokrasiyi ve iç barışı güçlendirecek adımları bir an önce ve hep birlikte atmaktır. Ortadoğu'nun son derece tehlikeli bir süreçten geçtiği bu günlerde, partimizin mütemadiyen yaptığı çözüm çağrılarını ve iyi niyetli uyarılarını 'tehdit' olarak çarpıtarak lanse etmek yerine, aklıselim bir yaklaşımla ele alarak tartışmanın aciliyetini bir kez daha hatırlatmayı görev olarak telakki ediyoruz.

Hükümetin içeride ve dışarıda izlediği politikaların Türkiye'yi adım adım Ortadoğu'daki bu tehlikeli akıntıya doğru sürüklendiğini maalesef ki kaygıyla izlemekteyiz. Ülkenin içine girdiği durumdan kendisi dışında herkesi sorumlu tutan hükümetin radikal ve cesur bir politika değişikliğine giderek başta kalıcı iç barışı sağlayacak adımları atmasında, Suriye politikasını da gözden geçirmesinde büyük fayda görüyoruz.''