Bakan Erdoğan Bayraktar boş salona kızdı, idarecilere seslendi: 'Halka boyun eğmeyin'

Trabzon'da katıldığı toplantıya katılımın az olmasına sinirlenen Erdoğan Bayraktar, açılış konuşmasını yapan Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Semih Peker’i azarladı. Konuşmasında sosyalist ülkelerin şehirleşme başarısını öven Bayraktar’ın, kendi idarecilere ise “halkın baskısına yenilmeme” çağrısı yaptı.
Cuma, 16 Kasım 2012 16:07

DHA'nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi'nin Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlediği 'Kentleşme Sürecinde Yer Seçimini Etkileyen Jeolojik-Mühendislik Faktörler' konulu konferansa katıldı. Konferansın açılışında konuşan Oda Başkanı Semih Peker, Bayraktar'ın icraatlarını överek, kendilerine bağlı olan 10 ilin sorunlarını anlattı.

Peker'in ardından kürsüye gelen Bakan Bayraktar, koltukların boş olmasına sinirlenerek, "Semih Bey güzel konuştu. Kendilerine 10 ilin bağlı olduğunu söyledi ama, 10 ilden 10'ar kişi getirseydi yüz kişi olurdu. Salon da böyle boş kalmazdı. Öyle bir zayıflık da var. Semih Bey iyi söylüyorsun, güzel konuşuyorsun da, ayinesi iştir kişinin. Devamını söylemiyorum" dedi.

Sosyalist blok ülkelerini övdü
Daha sonra konuyla ilgili konuşmasına başlayan Bakan Bayraktar, Türkiye'nin 150 yıllık geçmişine bakıldığında çarpık yapılaşma, gecekondulaşma, ruhsata aykırı yapılaşma, dere kenarlarında yapılan yapılaşmalar olduğunu söyledi.

Konuşmasında herkesi şaşırtarak sosyalist ülkelerin şehirleşmedeki başarısını öven Bayraktar, "Bu anlamda sosyalist blok ülkeleri şanslı. Orada şehirler, köyler daha düzgün, daha planlı gelişti. İleri demokrasi ile idare edilen ülkeler sanayileşme evresini çok çabuk atlattıkları için onlar da şanslı. Bizim gibi arada kalan, gelişme süreci yaşayan, gelişmekte olan bizden daha geride olan Mısır, Pakistan, Tayland gibi ülkeler çok daha zor durumda. Hatta şu anda arkadan gelip de ekonomisini büyüten Meksika, Brezilya bizden daha zor durumda, çok daha kötü durumda. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. Dünya nüfusu 7 milyarı, ülke nüfusu 75 milyonu aştı" şeklinde konuştu.

“İdareciler halkın baskısına yenilmemeli”
Bir yandan sosyalist ülkelerin kentleşme konusundaki başarlarından bahseden Bayraktar’ın diğer yandan idarecilere “halka rağmen” kentsel dönüşüm çağrısı yapması ise dikkat çekti. Meclis’ten geçen Büyükşehir Belediyesi Yasa Tasarısı’nın kentsel dönüşümün önünü açacağını kaydeden Bayraktar, idarecilere “halkın baskısına yenilmeme” çağrısı yaparak şöyle konuştu:

"Halkın yanlış yapma baskısı idarecileri yenmemeli. Bunları zaman içinde aşmamız lazım. Belki büyük şehirlerimizi artırmanın bu bakımdan faydası var. Büyükşehirler bir kasabada, beldede ufak bir belediyenin kendi teknik imkanlarıyla yapmak isteyip de yapamadığını yapacak. Ayrıca orada daha küçük halk kitlesinin çok daha büyük baskılarına maruz kalınabiliyor ama, büyük şehir belediyesinin bunları biraz daha kararlılıkla yapabileceğini inşallah göreceğiz. Bu bakımdan son derece önemli."