Atalay’ın gündemi 'mühim'

Sekiz kişinin bir devlet hastanesinde tedbirsizlikten öldüğü gün “sert” bir açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, oto galerilerinin şehir dışına çıkarılmasını istedi.
Çarşamba, 27 Mayıs 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) İçişleri Bakanı Beşir Atalay, son iki yıllık İçişleri Bakanlığı döneminin en sert açıklamalarından birini dün gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Atalay'ın, bir devlet hastanesinde sekiz yurttaşın tedbirsizlikten ötürü hayatını yitirdiği gün yapılan açıklama, beklenenin aksine oto galeriyle ilgili oldu.

"Ankara belediye başkanı ve valisini uyarıyorum..."
Vilayetler Hizmet Birliği'nin Olağan Meclis Toplantısı'na katılan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, şehircilik düzenlemeleri kapsamında yer alan, merkezlerdeki oto galerilerinin şehirler dışına çıkarılması ile ilgili olarak büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

"Bakın, benim bugünkü ifadem kesin bir uyarıdır arkadaşlar, kusura bakmayın" diyen Atalay, "Bu oto galerileri çalışmasını yürütmeyen illerimizle ilgili ben çalışma yapacağım. Bu belediye başkanlarının görevi ama ben bu görevi valilerime de verdim son genelgeyle. Belediyelerde, istediğim çabuklukta sonuç alamadım ve valilerimize de bu görevi verdim" diye konuştu.

Ankara konusunda tavrını iyice sertleştiren Atalay, "Ankara bu konuda en sıkıntılı illerden biri. Büyükşehir Belediye Başkanı'nı ve Ankara Valisi'ni göreve davet ediyorum, basının huzurunda. Bu konuda çabuk mesafe alsınlar, yoksa ben bizzat İçişleri Bakanı olarak farklı işlemler yapacağım" diye konuştu.

"Sonuçta" sağlık bakanı gitti...
Atalay oto galerileriyle ilgili açıklamasının öncesinde, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde gerçekleşen ve yangın donanım ve tatbikatlarındaki eksikliklerden ötürü yoğun bakımdaki sekiz hastanın yaşamını yitirdiği olayla ilgili de kısa bir açıklama yaptı.

Olaya detay mahiyetinde değinen Atalay, sabah saat 02.15 sularında olaydan haberdar olduklarını, Başbakan'la ve Sağlık Bakanı'yla konuyu derhal değerlendirdiklerini söyledi.

Gazeteciler tarafından sorulmamasına rağmen, kendisinin derhal olay mahaline gitmemesini mazur göstermeye çalıştığı gözlenen Atalay, "Sonuçta Sağlık Bakanı Akdağ heyetiyle birlikte bir emniyet helikopteriyle Bursa'ya uçmuştur" diye konuştu.