AKP, CHP ve MHP'den ortak açıklama

Dün Diyarbakır Silvan'da yaşanan ve 13 asker ile 7 PKK'linin ölmesi ile sonuçlanan çatışma sonrasında bu akşam AKP, CHP ve MHP'den ortak bir açıklama yapıldı.
Cumartesi, 16 Temmuz 2011 00:05

AKP, CHP ve MHP Grup Başkanvekillerinin imzasıyla yapılan açıklamada, "birlik ve beraberlik" ve ülkenin bütünlüğüne vurgu yapılırken devletin tekliğine karşı girişilen siyasi ve silahlı saldırıların sonuçsuz kalmaya mahkum olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Milli güvenliğin sağlanmasından Meclisimize karşı sorumlu olan Hükümetin, hukuk devleti, demokrasi ilkeleri ve insan haklarına saygı çerçevesinde terörle ve bölücü girişimlerle mücadele için seferber edeceği her adımda yanında olacağız" denildi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, üç siyasi parti grubu tarafından Meclis Başkanlığı'na verilen ortak imzalı önergeyi okudu.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın imzasını taşıyan açıklamada, "TBMM Açıklaması" başlığıyla, "bölücü terör örgütünün, hain saldırıları sonucu, devletin ve milletin birlik, bütünlüğünü korumak için mücadele eden kahraman güvenlik güçlerinden 13 askerin şehit olduğu" belirtildi.

"Siyasi ve silahlı saldırılar neticesiz kalacak"
Yapılan açıklamada yaşanan gelişmeler için "siyasi ve silahlı saldırılar" ifadesinin kullanılması dikkat çekerken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin "terörle mücadelesi"nin demokratik, meşru ve hukuki olduğu belirtildi.

Üç partinin ortak imzasını taşıyan "TBMM Açıklaması" başlıklı açıklamanın metni şöyle:

"TBMM'nin manevi varlığının ayrılmaz bir parçası olan bütün şehit askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve büyük Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Hiçbir güç, Türkiye devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü sarsamayacaktır. Milletimizin birliğine, ülkemizin bütünlüğüne ve devletimizin tekliğine karşı girişilen siyasi ve silahlı saldırılar neticesiz kalmaya mahkumdur.

Milli güvenliğin sağlanmasından yüce Meclisimize karşı sorumlu olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin, hukuk devleti, demokrasi ilkeleri ve insan haklarına saygı çerçevesinde terörle ve bölücü girişimlerle mücadele için seferber edeceği her adımda yanında olacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terörle mücadelesi, demokratik, meşru ve hukukidir. Milletimizden aldığımız güçle, TBMM'de grupları temsil eden milletvekilleri adına yüce Türk milletine saygıyla arz ederiz."