Ahmet Türk’ten “yeni Anayasa” çağrısı

DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, 23 Nisan vesilesiyle Meclis’te yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeni bir Anayasa’dan başlayarak demokratikleşmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.
Perşembe, 23 Nisan 2009 21:47

soL (HABER MERKEZİ) DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, TBMM'nin kuruluşunun 89. yılı vesilesiyle Meclis'te bir konuşma yaptı. Türk, "Partiler üstü bir anlayışla bu sorunları çözeceğimiz, seçkinci devleti demokratik çoğulcu bir cumhuriyete dönüştüreceğimiz umudunu koruyorum" dedi.

Ahmet Türk, TBMM'nin 89 yıl önce çoğulculuk ilkesi üzerine kurulduğunu, 1921 Anayasası'nda ademi merkeziyetçiliğin temel prensip olarak yer aldığını söyledi. Türk, "Öyle ki 89 yıl önceki demokratik sistemimizle karşılaştırdığımızda, bugün yaşadığımız ortam çok daha geride seyretmektedir. O dönemin demokrasi ve özgürlük anlayışı, maalesef aradan 89 yıl geçmesine rağmen, günümüzden çok daha ilerideydi. Bu bakımdan, yıldönümünü kutlamakta olduğumuz, halkımızın iradesi olan yüce Meclisimizin kuruluş özünü ve ilk yıllarını sürekli olarak yeniden hatırlamak durumundayız" dedi.

Türk, bu sürecin 1924'te tersine döndüğünü savunarak, "1924 Anayasası ile kuruluşundaki demokratik ruhun tam zıttı olan otoriter ve merkeziyetçi bir sisteme dönüşen Cumhuriyetimiz, hala demokratikleşeceği günlerin sancılarını çekmektedir. Askeri vesayet ve seçkinci yönetim anlayışı, bir türlü demokrasimizin yakasından düşmemektedir" diye konuştu.

DTP Eşbaşkanı, Türkiye'nin yeni bir Anayasa ile katılımcı demokratik sistemi oturtması takdirde ülkede ne Kürt sorunu ne düşünce ve inanç sorunu ne de gelir adaletsizliği sorunu kalacağını ileri sürdü.